Jak przygotować się do rowerowej wycieczki?

Chcesz wybrać się w czasie wakacji na dłuższą wyprawę rowerową? Przejeżdżanie dziennie dziesięciu kilometrów jest możliwe bez przygotowania, ale jeśli chcesz pokonywać długie dystanse, koniecznie przygotuj organizm do takiej wyprawy.

Reklama

wyprawa rowerpwaPrzygotować musimy się przede wszystkim kondycyjnie. Dlatego jeśli zamierzasz dziennie pokonywać kilkadziesiąt kilometrów – już na kilka tygodni wcześniej wybieraj się na takie dłuższe przejażdżki na rowerze. Zaczynaj od krótkich tras, potem stopniowo zwiększaj dystans. Jeśli to możliwe – spróbuj poszukać miejsc o podobnym ukształtowaniu terenu. Jeżeli planujesz wyprawy rowerowe w góry – trenuj także na pagórkowym terenie, jeśli będziesz jeździł po równinach – treningi także mogą odbywać się na równych, prostych drogach. Pamiętaj, że rower zupełnie inaczej zachowuje się w czasie jazdy pod górkę, a inaczej na ulicy, dlatego musisz dobrze przygotować się na trasę, jaką wybierzesz.

Po drugie – pamiętaj, że jadąc na taką wyprawę będziesz mieć ze sobą duży bagaż, a w nim wszystkie niezbędne przez kilka dni ubrania i sprzęty. Rower, który jest obciążony lub ciągnie przyczepkę zachowuje się zupełnie inaczej niż rower bez obciążenia. Dlatego też jeśli masz przed sobą wyprawę rowerową – trenuj wcześniej także przejazdy z dużym obciążeniem, obserwuj, jak rower zachowuje się na wzniesieniach, gdy jest obciążony, jak działają hamulce.

Trzecim ważnym elementem przygotowania jest samo przyzwyczajenie się do roweru i siodełka. Pamiętaj, że będziesz na tym siodełku spędzał kilka godzin codziennie podczas swojej wyprawy, a więc nie kupuj nowego na kilka dni przed wyjazdem, bo nie zdążysz się do niego przyzwyczaić i będziesz odczuwał ból na początku wyjazdu. Wypróbuj także inne elementy wyposażenia – hamulce, światła, dzwonek, pompkę, sprawdź opony. Najlepiej wybierać się na taką wyprawę ze sprawdzonym sprzętem, który nas nie zawiedzie.

Zanim zaczniesz planować trasę i intensywnie trenować, sprawdź koniecznie, czy jesteś zdrowy i czy nie masz żadnych medycznych przeciwwskazań do tak intensywnego wysiłku. Czasem wystarczą badania krwi i opinia lekarza rodzinnego, ale z pewnością przyda się także wizyta u dentysty, który pozwoli ci upewnić się, że w czasie wyprawy nie zacznie cię boleć zepsuty ząb.

Przygotowanie kondycyjne to oczywiście tylko początek przygotowań do wyprawy rowerowej, ale z pewnością nie mniej ważny, niż przygotowanie odpowiedniego ekwipunku. Bo bez dobrej kondycji nawet najlepiej zaplanowana wyprawa może się okazać zbyt dużym wyzwaniem, któremu nie damy rady.

Stopka autorska: sporteus.pl – wyprawy rowerowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz