Jak robić skuteczne notatki na studiach?

Każdy uczeń i student na początku swojej drogi edukacyjnej nie docenia robienia notatek. Jest to zajęcie dla kujonów i strata czasu, który można spożytkować z przyjemnością na smsowaniu, graniu na telefonie i robieniu wszystkiego innego, tylko nie tego co się powinno.

Jednak przychodzi ten dzień, w którym notatki okazują się jedynym wybawieniem. Kiedy przychodzi sesja, egzamin lub sprawdzian notatki z zajęć okazują się jedynym wybawieniem. Niestety wtedy najczęściej jest już za późno na pójście po rozum do głowy. Oblany egzamin motywuje w końcu do robienia notatek, jednak żeby z nich skorzystać trzeba wiedzieć jak je zrobić. A samo spisywanie najważniejszych rzeczy daje zapamiętanie sporej części materiału właściwie bez wysiłku.

Nie oszukujmy się pośpieszne robienie notatek, z których sami nie potrafimy się rozczytać nic nie da. Takie podchodzenie do tematu jest faktycznie stratą czasu, jednak kiedy przyłożymy się do tego nauka sama wejdzie nam w pamięć. Najważniejszym plusem zapisków z zajęć jest uruchomienie dodatkowych części mózgu. Już samo staranie się o usłyszenie, zrozumienie i zapisanie wzmacnia naszą koncentrację, co za tym idzie lepiej zapamiętujemy materiał.

 

Jak robić notatki?

Przede wszystkim musimy sami odkryć naszą najlepszą metodę, taką która sprawi nam przyjemność i pozwoli ogarnąć materiał. Jednak jest kilka uniwersalnych wskazówek, które warto wykorzystać.

  • zapisuj tylko najważniejsze rzeczy, robienie notatek słowo w słowo, które powiedział nauczyciel mija się z celem i tak nic z tego nie zapamiętasz. Zapiski powinny być w miarę zwięzłe i na temat. Jest to ważne z dwóch względów. Pierwszy to kwestia motywacji, kiedy przyjdzie czas powtórki znacznie szybciej otworzysz i nauczysz się kilku stron niż kilkudziesięciu. Drugi to porządek, nad krótkimi notatkami możesz zapanować, długie i niestaranne wprowadzą Twoją naukę w chaos.
  • Własne słowo – nigdy nie używaj słów, których nie znasz. Jeśli jest to słowo ważne, napisz je na boku i uzupełnij definicję taką jaka Tobie odpowiada. Bezsensowne naukowe wytłumaczenie nie da Ci zrozumienia.
  • Używaj wielu kolorów – dzięki temu możesz wprowadzić hierarchię ważności. Bardzo ważne rzeczy oznaczaj innym kolorem niż mniej ważne. Albo jeśli masz materiał podzielony na kategorie, wybierz jeden kolor do jednej kategorii. Może Cię to uratować na egzaminie. Szybciej odtworzysz sobie kolor, w którym widziałeś ważne zdanie niż od razu samo to zdanie. A jeśli odtworzysz kolor zdanie samo wpadnie Ci do głowy.
  • Rysuj po notatkach – twórz wiele rysunków i tabelek, mocniej się zaangażujesz w robienie notatek oraz będą dla Ciebie bardziej przejrzyste, co za tym idzie szybciej odnajdziesz ważne rzeczy.
  • Mapy myśli – jest to inna forma notatek, która polega na tworzeniu mapy od ogółu do szczegółu. Tworząc taką mapę Twój mózg wykorzystuje swoje największe możliwości i osiąga najlepsze efekty w uczeniu się.

 

Nieważne jaką formę wybierzesz i ile podpowiedzi zastosujesz sam proces robienia notatek da Ci ogromną wiedzę i ułatwi zdawanie egzaminów. A takie notatki mogą Ci się przydać wielokrotnie, sam możesz od czasu do czasu do nich zerknąć żeby utrwalić sobie wiedzę.

W przygotowywaniu notatek pomocne okaże się korzystanie z bazy notatek: wymiennik.com/techniczne,k16.html.

Stopka autorska: wymiennik.com/techniczne,k16.html – http://wymiennik.com/techniczne,k16.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz