Jak rozliczyć PIT 2011?

PIT można rozliczyć w biurze rachunkowym, wypełnić ręcznie lub złożyć elektronicznie. Zastanawiałeś się nad tym, że możesz samodzielnie, bez wydawania pieniędzy i wychodzenia z domu rozliczyć swój PIT za 2011 r?

Reklama

znaki zapytaniaRozliczenie podatku PIT to nie czarna magia, chociaż wszystko jest kwestią wprawy. Jeśli w 2012 r. pierwszy raz chcesz wypełnić samodzielnie zeznanie podatkowe, na pewno zastanawiasz się, jak łatwo rozliczyć PIT 2011. Urząd skarbowy czeka na deklaracje PIT 36 i 37, 38 i 39, a także PIT 36l do 30 kwietnia 2012 r., więc masz jeszcze czas na wybranie najlepszej opcji dla siebie. Tylko ryczałtowcy muszą zdążyć ze swoją deklaracją do końca stycznia.

Tradycyjny PIT 2012

Wydaje się, że ręcznie wypełnianie formularzy PIT pamiętają tylko najstarsi górale, ale to nieprawda. Wiele osób konsekwentnie wybiera tę metodę rozliczenia PITu. Dla ułatwienia można ściągnąć druki PIT 2011 z Internetu i wydrukować. Zwolennicy tradycyjnego rozliczenia powinni być tym usatysfakcjonowani, a może nawet przypadnie im do gustu interaktywny formularz. Uzupełnienie PITu za pomocą komputera zapewnia czytelność i poprawiania błędów na bieżąco. W obu przypadkach wydrukowane PITy 2011 należy wysłać listem poleconym lub zanieść do właściwego fiskusa.

PIT 2011 przez Internet

E-deklaracje już zyskały dużą popularność, a przy rozliczaniu PITów za 2011 r., na pewno zwolenników tej formy rozliczenia rocznego będzie jeszcze więcej. Żeby złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, wybierasz jedną z dwóch metod. Możesz ściągnąć:

  • formularz interaktywny PIT
  • program PIT 2011

Formularz interaktywny i program do PITów są zupełnie darmowe i łatwo znaleźć je w Internecie. Nie potrzebujesz e-podpisu, wpisujesz jedynie swoje szczegółowe dane. Przez internet można wysłać wszystkie podstawowe deklaracje, niezależnie od sposobu opodatkowania: PIT-36 i 37, a także PIT 36l, na którym rozlicza się podatek liniowy i PIT-28 dla ryczałtowców.

Formularz interaktywny czy program do PITów?

Dla rozpoczynających „przygodę” z podatkiem PIT najwygodniejszy może okazać się program PITy 2011, bo właściwie dyktuje, krok po kroku, jak wypełnić deklarację. Jest przejrzysty, łatwy w obsłudze i przede wszystkim w instalacji, a opcja pomocy wskaże, co i gdzie powinniśmy wpisać. Poza tym, przy rozliczaniu ulg podatkowych apliakcja do rozliczeń rocznych dobierze odpowiednie załączniki.

Pamiętaj też, że do wypełnienia zeznania podatkowego PIT będą potrzebne formularze, które wystawił pracodawca, np. dla druku PIT-37 podstawą jest PIT-11. Każdy dzień opóźnienia z zeznaniem podatkowym, wiąże się z karą, więc lepiej nie ryzykować.

Stopka autorska: PIT 36l – http://pit-36l.org

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz