Jak rozpoznać dobrą jakościowo kostkę granitową?

Kostka granitowa jest niezwykle popularnym materiałem często wykorzystywanym do budowy podjazdów i chodników przy naszych domach i w ogrodach. Wzrost jej popularności nastąpił pod koniec lat 80, a wiązał się z niewątpliwymi zaletami tego materiału – wytrzymałością i doskonałym wyglądem. Jednak aby kostka granitowa doskonale wyglądała i służyła nam latami, powinna być dobrze dobrana, wykonana z materiału dobrej jakości oraz pozbawiona powodowanych błędami produkcyjnymi uszkodzeń i wad.

Reklama

Czym powinna charakteryzować się dobra kostka granitowa?

Przede wszystkim powinna spełniać wszystkie standardy związane z nominalną wielkością i kształtem kostki. Zasadniczo wyróżniamy 4 wymiary kostki granitowej – 5, 7, 9 i 16 cm. Ze względu na specyfikę materiału i procesów produkcji akceptowalne są pewne odchylenia od tych wymiarów. W przypadku kostki o najmniejszym z wymienionych rozmiarów jest to -10 mm. Wszystkie pozostałe mogą być większe niż rozmiar nominalny o 20 mm i mniejsze o 10 mm. Wszelkie większe odchylenia są niedopuszczalne i mogą upoważniać nas do zgłoszenia reklamacji.

Kostka granitowaWażnym aspektem decydującym o jakości kostki jest jej kształt. Dobra jakościowo kostka granitowa powinna charakteryzować się równoległymi przeciwległymi ściankami i krawędziami poszczególnych bloczków. Innymi słowy, kostki powinny być możliwie jak najbardziej symetryczne i foremne. Ewentualne dopuszczalne załamania nie powinny przekraczać 10 mm.

Zanim zdecydujemy się na zakup kostki granitowej z pewnością warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typy tego materiału – kostkę surowo łupaną i kostkę z oflisów. Różnią się one od siebie techniką wykonania, a także jakością. W kostce z oflisów, w przeciwieństwie do kostki surowo łupanej, dopuszcza się obecność jednego lub kilku boku ciętych za pomocą specjalnej piły. Taka metoda znacznie obniża koszty produkcji, dlatego kostka granitowa z oflisów jest tańsza niż surowo łupana. Niestety, po ułożeniu wygląda też mniej estetycznie – miejsca, w których boki łupane stykają się z ciętymi wyglądają mało naturalnie.

Stopka autorska: kostka granitowa – http://www.dharma.com.pl/katalog,4,KOSTKA+GRANITOWA

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz