Jak samodzielnie naprawić pióro wieczne?

Prawie każdy posiada co najmniej jedno pióro, które nie działa prawidłowo. Nagle może zrobić palmę i zniszczyć ważny dokument, zwłaszcza jeśli wymaga potrząsania aby atrament spłyną ze zbiorniczka. Inną częstą usterką jest problem z napełnianiem pióra atramentem. Poniżej pokażemy jak w prosty sposób samodzielnie naprawić pióro.

Reklama

wieczne pióroCzasami możemy mieć problem z tak prostą rzeczą jak napełnianie zbiornika na tusz do końca. Podczas napełniania zwijamy gumowy zbiorniczek ściskając go wypychamy z niego powietrze. Jeśli nie usunęliśmy dobrze powietrza lub jeśli przepływ tuszu podczas zaciągania jest utrudniony próżnia może być zbyt niska i nie być w stanie utrzymać atramentu w zbiorniku. Czasami pomaga wielokrotne wypuszczanie i zaciąganie atramentu do samego końca. Ale czasami problemy z zaciąganiem atramentu mogą leżeć w mechanicznym uszkodzeniu mechanizmu zbiornika. Jeśli guma zbiornika jest pęknięta należy ją wymienić. Dobre uszczelnienie zbiornika do kolby uzyskamy dzięki klejom żywicznym.

Sprawdzamy także rowek w górnej części stalówki. Jeśli jest szeroki pozwala na przepływ dużej ilości tuszu. Sprawdzamy także główkę stalówki. Mimo wykonania jej z twardego irydu potrafi się zużyć. Wtedy podczas podnoszenia pióra znad papieru potrafi nie zamknąć kanalika między dwoma blaszkami dostarczającego tusz i kropla może spaść na papier. W tym przypadku będzie konieczna wymiana stalówki.

Do czyszczenia pióra możemy użyć środków czystości zawierających amoniak. Ze względu na żrący charakter tego środka należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza niebezpieczne jest wdychanie oparów i kontakt bezpośredni.
Pióro może być czyszczone bez demontażu. Wystarczy napełnić i opróżnić je kilka razy.
Do czyszczenia możemy użyć także małej szczoteczki.
Ciepła woda i amoniak, szczotka do zębów, szelak i części zamienne będzie można umieścić długopis w porządku.

  1. Jeżeli zbiornik nie jest uszkodzony i jeszcze giętki, czyszczenie może być wykonane bez demontażu.
  2. Ciepła woda i amoniak, szczotka do zębów, szelak i części zamienne. To potrzebujemy aby wykonać naprawę. Na początku odkręcamy i zdejmujemy obudowę pojemnika na tusz.
  3. Zużyty zbiornik należy wymienić. Na zdjęciu widać zgniły mieszek.
  4. Lekko obracając i pociągając za głowicę wyciągamy ją z kolby. Woda z amoniakiem rozluźni połączenia.
  5. Szelak stosowany wokół wewnętrznej krawędzi nowego zbiornika będzie trzymać go mocno do kolby.
  6. Czyścimy elementy szczoteczką i środkiem zawierającym amoniak.
  7. Test pióra w pracy. Bez zbytniego przyciskania powinno kreślić jednolite linie.

Stopka autorska: www.abernatopen.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz