Jak napisać testament i ubezpieczyć się na życie?

Pewnie wszyscy marzą o tym by w końcu wynaleziono sposób na wieczne albo przynajmniej znacznie dłuższe życie. Nikt w zdrowiu i szczęściu nie pragnie swojej śmierci. Jednak niestety wypadki lub nagłe choroby zdarzają się bardzo często. Co zrobić by nie pozostawić swoich bliskich po naszej śmierci w trudnej sytuacji?

Reklama

Testament u notariusza

grobowiecSporządzenie odpowiedniego testamentu aby był ważny w majestacie prawa nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Prawo reguluje to zagadnienie dość precyzyjnie. W uniknięciu pomyłki pomogą nam notariusze. Testament sporządzony w kancelarii notarialnej jest dokumentem prawnie wiążącym i niepodważalnym. Jeśli osoba go sporządzająca robiła to świadomie, bez nacisków osób trzecich – nie ma podstaw do jego podważenia.

Testament można również sporządzić bez pomocy notariusza. Jednak należy pamiętać, że musi być on sporządzony i podpisany ODRĘCZNIE. Najlepiej, aby testament sporządzić przy wiarygodnych świadkach.

W przypadku nie sporządzenia testamentu obowiązywać będzie tzw. ustawowe dziedziczenie, które nie zawsze będzie przebiegać po myśli najbliższej rodziny lub woli zmarłego.

Ubezpieczenie na życie

Możliwe jest również ubezpieczenie rodziny na wypadek śmierci bliskich – towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w różnego rodzaju systemach odszkodowań dla rodziny za śmierć np. jednego z żywicieli domu. Jednak ubezpieczając się na życie pamiętajmy o dokładnym przeanalizowaniu umowy – zwłaszcza części poświęconej warunkom wypłaty odszkodowań dla rodziny. Często znajdują się tam liczne wyjątki uniemożliwiające wypłatę odszkodowania z powodu np. śmierci w wyniku katastrofy samolotu, uderzenia pioruna czy działania kataklizmu.

O ubezpieczeniu na życie powinno się również myśleć z dużym wyprzedzeniem. Aby uzyskać wysoką kwotę odszkodowania należy wpłacać swoje składki przez wiele lat. Nie możemy przewidzieć daty swojej śmierci, ale chcąc pozostawić rodzinie odpowiednią kwotę pieniędzy powinniśmy się ubezpieczyć jak najwcześniej.

Testament wraz z ubezpieczeniem

Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby spisać testament w kancelarii notarialnej i jednocześnie posiadać ubezpieczenie na życie. Taki zabieg jest powszechnie stosowany i w żaden sposób nie koliduje ze sobą.

Stopka autorska: notariusze – http://www.notariusz-piotrfaron.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz