Jak często robić przeglądy drzwi przeciwpożarowych?

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe zależy od właściwego doboru zabezpieczeń, to jasne. Zależy jednak także – a w dłuższym okresie przede wszystkim – od właściwej ich konserwacji. Jak często należy przeglądać drzwi przeciwpożarowe i inne zabezpieczenia?

Reklama

Drzwi ppoż

Wybieramy takie drzwi przeciwpożarowe, które wydają się być najlepsze. Montujemy je zgodnie z instrukcją i dokładnie tam, gdzie trzeba. Sporo kosztują, ale dają nam poczucie bezpieczeństwa. Później jednak zapominamy o nich, przestajemy o nie dbać i zastanawiać się nad tym, czy działają. A kiedy przychodzi do kłopotów, okazuje się, że zabezpieczenie jest iluzoryczne.

Ponieważ w kwestiach bezpieczeństwa jesteśmy tak lekkomyślni, z pomocą przychodzi niezawodny ustawodawca. Odpowiednie regulacje określają, jak często należy konserwować i badać stan urządzeń zabezpieczających przed ogniem. W tej grupie znajdują się także drzwi przeciwpożarowe. Punktem odniesienia dla rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych są Polskie Normy dotyczące wszystkich urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic. Przeglądu należy więc dokonywać nie rzadziej niż raz do roku.

Jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe podlegają obowiązkowi kontroli? To wspomniane już wyżej gaśnice każdego rodzaju, ale także stałe i mobilne instalacje gaśnicze. Do tej grupy należy także zaliczyć te urządzenia, które wchodzą w skład systemów sygnalizacji przeciwpożarowej. Bardzo ważne są w tym kontekście drzwi przeciwpożarowe, które również podlegają kontroli. Dodatkowo sprawdzone powinny być bramy zabezpieczające przed rozprzestrzenieniem się dymu i ognia oraz oświetlenie, które uaktywnia się w przypadku pożaru.

Odpowiednie regulacje ustalają także, jak często należy kontrolować inne elementy wyposażenia zabezpieczającego przed pożarem, takiego jak węże. Maksymalny okres użytkowania bez przeprowadzenia testu to pięć lat. Węże powinny być poddane próbie ciśnieniowej. W czasie jej trwania należy wydobyć maksimum ciśnienia roboczego.

Co ciekawe, rzeczywistość zdaje się iść dalej niż wymagają tego przepisy. Większość sprzedawanych na naszym rynku gaśnic wymaga przeglądów raz na pół roku. W przypadku, gdy trzymana jest w trudnych warunkach (np. w pomieszczeniach wilgotnych czy w sąsiedztwie środków chemicznych) instrukcje zalecają nawet częstsze przeglądy. Wydaje się, że ostre wymagania producentów gaśnic biorą się z faktu, że w razie braku odpowiedniego przeglądu odpowiedzialność spoczywa na kim innym.

Innym przypadkiem są drzwi przeciwpożarowe. Tutaj stosowane są raczej przepisy ogólne. Jednak w praktyce przeglądy dokonywane są rzadko. Także z tego względu, że większość użytkowników prywatnych nie dostrzega żadnego problemu w tym, że takie drzwi nie funkcjonują poprawnie. Inaczej jest w budynkach użyteczności publicznej, gdzie kontrole przeprowadzane są bardziej rygorystycznie.

Można się zżymać na regulacje prawne obejmujące tak wiele aspektów rzeczywistości. Jednak w przypadku bezpieczeństwa przeciwpożarowego wydają się być jak najbardziej uzasadnione. Przypominają o tym, że nie wystarczy kupić i zainstalować odpowiedni sprzęt. Trzeba też o niego dbać.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz