Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem?

Jeśli nie chcesz bać się, że z wakacji będziesz musiał wrócić wcześniej, albo nie wyjedziesz w ogóle przez upadek biura podróży – sprawdź dokładnie przed wyjazdem, czy biuro jest godne zaufania. Oto kilka rad, na co zwrócić uwagę.

Reklama

wyprawa rowerowaPo pierwsze – każdy przedsiębiorca, organizujący wycieczki musi być zrzeszony w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki, czy twoje biuro podróży zostało wpisane do ich rejestrów. Tam sprawdzisz również, jakie zabezpieczenia i gwarancje bankowe ma konkretny przewoźnik oraz zorientujesz się, jak długo biuro podróży istnieje na rynku. Lepiej unikać młodych przedsiębiorców, bo może się okazać, że nie mają płynności finansowej.

Gdy pod względem formalnym biuro wydaje się być w porządku – przeczytaj dokładnie umowę, jaką pospisujesz. Zorientuj się, czy jest tam zawarta informacja o terminie i sposobie składania reklamacji. Sprawdź także dokładnie cenę i ewentualne opłaty dodatkowe, jakie zawarte są w umowie, dane dotyczące standardu zakwaterowania, ilości posiłków, rodzaju transportu. Jeśli wpłacisz 10% zaliczki lub zapłacisz za wycieczkę w całości – możesz zażądać od biura podróży, żeby przedstawiło ci gwarancje bankowe i poinformowało, kto będzie wypłacał odszkodowanie w przypadku bankructwa biura.

Za wycieczkę warto płacić kartą kredytową, a nie gotówką – to kolejny sposób, by zminimalizować ryzyko utraty gotówki w przypadku bankructwa biura. Dzięki opcji chargeback po upadku biura podróży możesz złożyć podanie o zwrot wpłaconej kwoty, jeśli transakcja była dokonana kartą.

Żeby spać spokojnie, możesz także zrezygnować z korzystania z ofert dużych biur podróży, w których pracują anonimowi pracownicy i wybrać mniejsze organizacje turystyczne, na przykład te, które mają w ofercie obozy sportowe czy wyprawy rowerowe. W takich firmach właściciel nie jest anonimowy, można z nim porozmawiać, sprawdzić jego wiarygodność. Zwykle taka osoba jest także jednym z uczestników wyjazdów, więc jest mniejsza szansa, że biuro oszuka klientów i zostawi ich z niczym.

Te kilka prostych czynności nie ustrzeże cię oczywiście w stu procentach przed nieuczciwymi biurami podróży, ale może zminimalizować ryzyko trafienia na kogoś, kto chce na nas zarobić, a potem uciec z naszymi pieniędzmi. Warto sprawdzić biura, żeby nie żałować zmarnowanych wakacji.

Stopka autorska: sporteus.pl – wyprawy rowerowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz