Jak wybierać płytki łazienkowe?

Wybór kafelek łazienkowych stanowi jeden z wielu problemów, które należy rozwiązać projektując to pomieszczenie. Istnieje wiele koncepcji i standardowych rozwiązań. Niektóre z nich są tak oklepane, że nawet nie warto o nich wspominać. Inne natomiast swoim nowatorstwem mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jakie jednak rozwiązanie jest najlepsze?

Reklama

Chciałbym w skrócie omówić dwie skrajnie przeciwne koncepcje w kwestii wyboru płytek do łazienki. Jedną z nich jest zastosowanie dużych, niemalże wielkoformatowych kafelek. Po drugiej stronie skali znajdują się małe płytki łazienkowe nazywane mozaiką. Zastosowanie dużych płytek posiada kilka zalet. Przede wszystkim optycznie powiększy to łazienkę, co może mieć spore znaczenie szczególnie gdy nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni. Duże płytki zazwyczaj są podłużne, co daje nam dwie techniki ich położenia: w pionie oraz w poziomie. Położenie ich w poziomie może dodatkowo wizualnie powiększyć łazienkę.

Jak zostało wcześniej wspomniane, przeciwnym rozwiązaniem jest wyłożenie ścian łazienki mozaiką. Jest to wybitnie dekoracyjny sposób wykończenia wnętrza. Rozwiązanie to świetnie nadaje się także do obudowy wanny, lustra czy innych elementów, szczególnie półokrągłych jak choćby blat pod umywalką. W łazience mogą być jeszcze inne zaokrąglone elementy, przede wszystkim ściany. Użycie mozaiki jest w zasadzie jednym rozwiązaniem w takim wypadku.

Poza różnokolorowymi płytkami możemy zdecydować się również na płytki dekoracyjne. Wiele osób bardzo lubi takie bajery, jednak nieprawidłowe ich zastosowanie może tylko popsuć wygląd łazienki i wepchnąć nas w tandetny kicz. Generalnie można przyjąć, że w mniejszej łazience powinno być mniej elementów dekoracyjnych, a w większej może ich być więcej. Jeśli łazienka rzeczywiście jest mała, to można wybrać jedną ścianę i tylko na niej zamieścić tak zwane dekory. Dzięki temu będzie można nadać łazience interesujący nas styl, podkreślić indywidualną wizję estetyczną.

Kolorystyka płytek jest niezwykle zróżnicowana i uzależniona wybitnie od indywidualnych upodobań. Wybór wesołych zielonych kolorów może być dobre w łazience rodzinnej. Z kolei brązy i beże są bardziej stonowane, ale jednocześnie ponadczasowe, nie będzie więc obawy, że po kilku latach łazienka się znudzi czy przestanie być modna. Jest oczywiście jeszcze wiele innych możliwości kolorystycznych, jednak temat jest na tyle duży, że należy go pozostawić na inny artykuł.

Stopka autorska: płytki łazienkowe – http://www.lazienkaprzezinternet.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar
    mozaika łazienkowa Odpowiedz 06/03/2014 o 18:43

    Artykuł dobrze opisuje cechy mozaiki, według mnie jest ona bardzo przyszłościowa i wspaniale prezentuje się w łazience.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz