Jak wybrać deskę do prasowania

Prasowanie to jedna z podstawowych czynności domowych (chyba że ktoś lubi chodzić w pomiętych ubraniach). Jednak posiadanie super nowoczesnego żelazka to tylko połowa sukcesu, drugą połowę stanowi odpowiednia deska do prasowania.

Przed kupnem deski do prasowania trzeba uwzględnić kilka elementów: nasze zwyczaje, potrzeby oraz miejsce jakim dysponujemy.

Wbudowana czy przenośna?

Przenośne deski do prasowania są zazwyczaj w dwóch rozmiarach. Te wolno stojące i te, które można umieścić na blacie stołowym. Deski wbudowane instalowane są w szufladzie albo szafkach ściennych. Sprzęt dla domowników można także zainstalować w postaci szafy w specjalnym panelu.

Tego rodzaju deski do prasowania jest przymocowana z góry, którą się opuszcza tylko z jednej strony. Zaoszczędza ona miejsce w pomieszczeniu. Tego typu deski można zainstalować samemu jeśli dysponuje się odpowiednimi narzędziami. Kto ich nie ma, powinien skorzystać z usług specjalistów.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wbudowaną deskę, wybierzmy taką stojącą. W domu jest wiele miejsc na jej schowanie. Może być przechowywana za drzwiami lub za meblami albo w szafie.

Małe, duże

Przy kupowaniu deski do prasowania bardzo ważna jest przestrzeń, gdzie można ją umieścić. Im więcej przestrzeni tym większą deskę można kupić, aby zapewnić sobie wygodę podczas prasowania.

Mniejsze deski sprawdzają się w domach, gdzie nie trzeba dużo prasować, ale są niewygodne przy prasowaniu odzieży czy pościeli. Standardowe deski do parsowania mają ponad metr długości i są szerokie na 30 cm.

Aby uniknąć bólów pleców

Jeśli deska do pasowania jest wbudowana, powinna być zamocowana w ten sposób aby, przy jej rozkładaniu, znajdowała się na wysokości bioder. Tak wysokość jest najlepsza podczas prasowania na stojąco. Deski przenośne są o tyle bardziej komfortowe, że można regulować ich wysokość.

Odpowiednia wysokość jest o tyle ważna, że pozwala zachować właściwą postawę podczas prasowania a tym samym uniknąć bólów pleców.

Lekko, lżej…

Deski starszego typu były wykonane z drewna. Co prawda są wytrzymałe, ale też bardzo ciężkie i nie są najlepszym materiałem do prasowania. Lepiej zainwestować w te z metalowymi elementami oraz ze specjalnym miejscem na żelazko.

Co więcej, deski wykonane z lżejszych materiałów są łatwiejsze w składaniu i przechowywaniu. Standardowe deski ważą od 2 do 3 kg.

Solidność i bezpieczeństwo

Lekkie deski są fajne, bo są lekkie. Jednak należy pamiętać, żeby były solidnie wykonane. Stabilna deska w znacznym stopniu będzie ułatwiać prasowanie, a ponadto nie będzie stanowić zagrożenia dla dzieci. Będziemy mieć pewność, że podczas prasownia deska się nie złoży, a żelazko nikogo nie poparzy. Niektóre z nich mają także specjalne blokady przy nóżkach, aby zwiększyć ich stabilność.

Pokrowiec na deskę

Bardzo ważne jest także samo nakrycie deski, które będzie mieć odpowiednią wyściółkę. Pokrowiec oczywiście powinien być niepalny, aby nie stwarzać zagrożenia pożarowego. Większość desek do prasowania jest już wyposażonych w odpowiednie okrycia, ale zawsze można je zmienić.

Niektóre z materiałów mają specjalne cechy. Jedną z nich są właściwości materiału, które sprawiają, ze prasowane ubrania nie przyklejają się do deski.

Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów desek, więc można śmiało przebierać dopóki nie znajdzie się takiej, która spełnia wszystkie nasze wymagania.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz