Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

W poszukiwaniach skutecznego adwokata najlepiej zdajmy się na zdanie bliskich i znajomych. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zdecydujmy się na ekspertów z doświadczeniem.

Przeciętnemu obywatelowi materia prawna może się wydawać bardzo skomplikowana. W dodatku w Polsce w niektórych dziedzinach często zmieniają się przepisy. Paragraf, który obowiązywał jeszcze rok temu, dziś będzie nieaktualny i powoływanie się na niego będzie nieskuteczne. W związku z tym, gdy zajdzie taka potrzeba, warto skorzystać z usług dobrego adwokata.

Dlaczego warto?

Wynajęcie prawnika jest lepsze, niż zdawanie się na intuicję i narażanie na konsekwencje, których koszty mogą wielokrotnie przewyższyć cenę pomocy specjalisty (100-300 zł w zależności od miasta i charakteru sprawy). Pamiętajmy o zasadzie, że nieznajomość prawa szkodzi i nie może być argumentem w procedurze sądowej.

Udając się do radcy prawnego od razu po zaistnieniu problemu prawnego, możemy znacznie szybciej znaleźć jego rozwiązanie. Niejednokrotnie czas ma duże znaczenie dla końcowego rozstrzygnięcia. Jak mówią pracownicy z poznańskiej Kancelarii Prawnej Mielcarek Namysł„Szybsze podjęcie właściwych kroków może zminimalizować straty lub zmaksymalizować korzyści wynikające z danej sytuacji albo uchronić podmiot przed niepotrzebnymi wydatkami.”

Najlepszym wyjściem jest udanie się do radcy prawnego, zanim wystąpią ewentualne kłopoty. Dotyczy to nie tylko klientów indywidualnych, ale także – a może przede wszystkim – firm. Dla tych ostatnich właściwie skonstruowana umowa stanowi podstawowe narzędzie organizowania i prowadzenia biznesu. Rozstrzyganie spraw przed sądem powinno być dla nich ostatecznością.

Jak zatem wybrać dobrą kancelarię prawną? Czym się kierować?

Opinie zaufanych osób

Porównywanie kancelarii prawnych jest dość kłopotliwe, ponieważ brakuje wymiernych wskaźników, które pozwalałyby sprowadzić tego typu podmioty do wspólnego mianownika. W związku z tym poszukiwania warto rozpocząć od zasięgnięcia języka u bliskich i znajomych, którzy mieli okazję korzystać z usług adwokata. Zapytajmy ich, czy:

  • byli zadowoleni z otrzymanej pomocy,
  • uzyskali to, na czym im zależało,
  • zostali potraktowani ze zrozumieniem,
  • ich potrzeby zostały właściwie odczytane,
  • po zakończeniu sprawy czuli się usatysfakcjonowani.

Mierzymy doświadczenie

Jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy samodzielnie dokonać selekcji. Najpierw sprawdźmy, w czym specjalizują się mecenasi przyjmujący w okolicy. Nie wszyscy prawnicy potrafią pomóc przy np. zawieraniu kontraktów z firmami z Dalekiego Wschodu i nie są biegli w prawie górniczym.

Wstępnie wybrane kancelarie prześwietlmy w internecie. Zapoznajmy się z ich stronami www. Serwisy internetowe zwykle są źródłem informacji o: liczbie lat na rynku, zakresie usług i rekomendacjach. Dane te pozwolą mniej więcej określić doświadczenie kancelarii.

Uwaga na fora i cenę!

Prześledźmy opinie na branżowych forach. Jednak zachowajmy do nich dystans – zarówno te zachwalające, jak i zniechęcające mogą być inspirowane. Duża liczba klientów nie musi świadczyć o skuteczności, tylko o dobrym marketingu.

Dla niektórych ważna też będzie cena. Poza Warszawą ceny usług prawnych raczej nie różnią się zbyt mocno.

Jednak zwróćmy uwagę na wysokość honorarium w sprawach o odszkodowanie. Dlaczego? Niektórzy prawnicy mają tendencję do wpisywania bardzo wysokich kwot, np. procentu od zasądzonej sumy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz