Jak wybrać naprawdę dobrego fotografa na ślub?

Jeszcze parę lat temu branża fotografii ślubnej wyglądała inaczej – przede wszystkim na rynku było mniej fotografów, w związku z czym wybór, nawet w dużym mieście, był łatwiejszy. Z czasem aparaty fotograficzne zaczęły tanieć, a zakup lustrzanki cyfrowej stał się osiągalny nawet dla niezamożnych osób. Dziś rynek fotografii ślubnej to tysiące firm, wśród których znajdziemy zarówno wielu bardzo dobrych, jak i też wielu bardzo słabych fotografów. Jak wybrać tego właściwego?

Reklama

Fotografia ślubnaNajtrudniejszy wybór zawsze mają te osoby, które na fotografii się po prostu nie znają. Często nie są w stanie stwierdzić, czy dane zdjęcie jest tylko fajne, bardzo dobre, a może genialne. Nie ma w tym nic złego – nie każdy musi się znać na tej dziedzinie, co nie znaczy przecież, że osoba nie znająca się na fotografii nie będzie chciała mieć ładnych zdjęć ze swojego ślubu. Jakie kryteria więc warto brać pod uwagę wybierając fotografa ślubnego?

Sprawdź dokładnie ofertę

Zastanów się, na czym zależy Ci przede wszystkim: na ilości, czy na jakości zdjęć? Inaczej mówiąc: czy atrakcyjniejsza wydaje Ci się perspektywa otrzymania 300 bardzo dobrych zdjęć, z których każde świetnie oddaje nastrój chwili, czy 2000 zdjęć, spośród których nikły procent w ogóle nadaje się do druku? No właśnie. Najlepsi, a zarazem najdrożsi fotografowie oddają swoim klientom ok. 200 zdjęć, które składają się na pełny fotoreportaż ślubny. Co więcej, każde z tych zdjęć jest znakomite. Ktoś mógłby zapytać: dlaczego tylko 200, dlaczego nie oddają na płycie wszystkich zdjęć, jakie powstały tego dnia? Odpowiedź jest prosta: ponieważ dobry fotograf szanuje zarówno klienta, jak i efekty swojej pracy. A efektem pracy są nie tyle same zdjęcia, co pewna historia, opowiedziana w jedyny w swoim rodzaju, oryginalny sposób. Dobry fotograf nie odda więc młodej parze zdjęć, które jakościowo odbiegają od całości fotoreportażu, albo nic nie wnoszą do opowiedzianej historii. Jeśli zatem stoisz przed podobnym wyborem, zastanów się, czym są dla Ciebie zdjęcia ślubne: artystycznym zapisem najpiękniejszych chwil, czy po prostu dokumentacją.

Jakie pytania warto zadać fotografowi?

Najważniejsze jest oczywiście to, jakie fotograf robi zdjęcia. Portfolio fotograficzne rzadko kiedy zawiera pełne fotoreportaże ślubne, niemniej jednak fotograf z pewnością posiada je w swoich zasobach. Warto zatem prosić, by na pierwsze spotkanie zabrał ze sobą album/fotoksiążkę z pełnym fotoreportażem jednej pary lub pokazał nam wszystkie zdjęcia z jednego ślubu na laptopie. Każdemu fotografowi zdarza się od czasu do czasu zrobić dobre zdjęcie – oglądając pełny fotoreportaż ślubny dowiemy się, czy w całości trzyma on poziom, jaki pokazują fotografie w portfolio. Jeśli nasza ceremonia odbywać się będzie w ciemnym kościele, szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na te zdjęcia fotografa, które są robione w podobnym miejscu. Dużo łatwiej bowiem zrobić piękne zdjęcia w dobrze oświetlonym obiekcie, niż tam, gdzie jest niewiele światła zastanego. Sprawdźmy zatem, czy fotograf radzi sobie z robieniem zdjęć w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli trochę znamy się na sprzęcie fotograficznym, możemy zapytać fotografa jakiego sprzętu używa – dobry aparat i jasne obiektywy są bardzo ważne i z pewnością wpłyną na jakość zdjęć, które otrzymamy. Warto spytać fotografa o to, czy wszystkie zdjęcia, które nam przekaże zostaną poddane profesjonalnej obróbce. Zdarza się, że fotograf obrabia tylko nieznaczną część zdjęć, podczas gdy nieobrobioną resztę oddaje nam na płycie. Najlepiej gdy fotograf – przynajmniej w podstawowym zakresie – poddaje obróbce wszystkie zdjęcia. Będzie to świadczyć o odpowiedzialnym, profesjonalnym podejściu.

Jak szukać fotografa?

Sposobów jest wiele i trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najlepszy. Największe możliwości daje nam dziś Internet, który umożliwia przynajmniej wstępną selekcję ofert, dzięki czemu nie tracimy czasu na fotografów, którzy nie spełniają naszych oczekiwań. Wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, np. „fotograf Jelenia Góra” znajdziemy strony wielu fotografów świadczących swoje usługi w tym regionie. Wystarczy wybrać interesujące nas oferty i umówić się na wstępną rozmowę, by w ten sposób wyłonić osobę, z którą zechcemy podpisać umowę. Wiele osób decyduje się na wynajęcie fotografa z polecenia znajomych. Jest to dobra myśl, o ile podobały nam się zdjęcia ślubne polecających. Nie korzystajmy z tego sposobu, o ile uprzednio nie sprawdziliśmy, jakie zdjęcia zrobił fotograf naszym znajomym – w końcu każdy ma inny gust i to co podoba się jednym, nie musi podobać się drugim.

Niezależnie od wszystkiego kierujmy się przede wszystkim swoją opinią – to w końcu dla nas te zdjęcia będą najważniejsze. A dobry fotograf sprawi, że nawet za wiele lat będziemy ze swoich zdjęć zadowoleni.

Stopka autorska: fotograf Jelenia Góra – http://jakubpurej.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz