Jak wybrać działkę budowlaną?

działka budowlanaKomfort posiadania własnego domu jest nie do przecenienia, jednak zanim będziemy mogli rozpocząć jego budowę, musimy uporać się z niełatwym zadaniem kupna odpowiedniej działki.

Jak wybrać działkę, by później nie żałować? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Przede wszystkim dobrze przemyślmy lokalizację naszej działki. Oddalone od wielkomiejskiego zgiełku tereny z pewnością wydadzą się atrakcyjne osobom mieszkającym w mieście, warto jednak zwrócić uwagę na bliskość wszystkich niezbędnych w codziennym życiu obiektów i usług – sklepów, szkół, przedszkoli. Dobrym rozwiązaniem może być w takiej sytuacji wybudowanie domu w pobliżu mniejszych miast dobrze skomunikowanych z większymi metropoliami. Przykładowo, jeśli zależy nam na bliskości stolicy, rozważmy zakup działki w Grodzisku Mazowieckim. Warto pamiętać o tym, że ceny działek oddalonych nieco od dużych miast są przystępniejsze.

Reklama

Zanim zdecydujemy się na zakup działki w określonej lokalizacji, dokładnie sprawdźmy, co znajduje się w najbliższym otoczeniu i jakie są plany zagospodarowania przestrzennego okolicy. Z planów dowiemy się przede wszystkim czy na działce, którą chcemy kupić możemy wybudować dom oraz co w przyszłości zostanie wybudowane w najbliższej okolicy. Zwróćmy uwagę, czy przy naszym domu nie powstanie ruchliwa droga ani głośna fabryka.

Do zabudowy najlepiej nadają się działki prostokątne. Unikajmy działek zbyt wąskich – gdy budujemy dom, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości ścian od granic działki (4 m w przypadku ścian z otworami okiennymi, 3 m w przypadku ścian bez otworów). Gdy działka jest bardzo wąska, zachowanie odległości może być problemem.

Przed zakupem działki warto sprawdzić, jaki rodzaj gleb dominuje na danym terenie i określić poziom wód gruntowych. Niekorzystne warunki geologiczne mogą utrudnić lub całkowicie uniemożliwić budowę domu na działce.

Gdy znajdziemy już wymarzoną działkę, pamiętajmy o sprawdzeniu jej stanu prawnego. Warto przejrzeć też księgę wieczystą nieruchomości, aby uniknąć niejasności prawnych.

Stopka autorska: działki w Grodzisku Mazowieckim – http://dzialki-grodzisk.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz