Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną?

Wybór dobrej i profesjonalnej kancelarii notarialnej w dzisiejszych czasach, przy tak wielu możliwościach wyszukiwania informacji dla szerokiej części naszego społeczeństwa może wydawać się sporym problemem. Wynika to z faktu, że wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z panujących realiów na rynku prawnym. To natomiast stwarza spory problem w momencie kiedy musimy podjąć decyzję. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, i na co zwracać uwagę dokonując wyboru?

Reklama

notariuszZacznijmy od nakreślenia charakterystyki notariusza. Dobrze posiadać taką wiedzę, uchroni nas to przed naciągaczami i doda nam pewności w momencie pierwszego kontaktu z nim. Notariusz jest to osoba zaufania publicznego, która zostaje powołana z ramienia ministra sprawiedliwości ( niegdyś notariuszy nazywano rejentami). W zakresie swoich uprawnień, notariusz jako osoba zaufania publicznego korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, ma on za zadanie zapobiegać sporom sądowym zapewniając bezpieczeństwo i pewność obrotu. Z tego powodu notariuszy często określa się „sędziami braku sporu”. Co ważne zatem, notariusz nie zapewnia usług jak adwokaci, czy też radcy prawni. Dokonuje on czynności notarialnych, w zakresie jego obowiązków leży czuwanie nad zabezpieczeniem praw i interesów swoich klientów, tudzież innych osób dla których czynność ta może spowodować skutki prawne. Warto pamiętać, że wszystkie czynności jakich dokonuje notariusz mają charakter dokumentu urzędowego.

Gdy już zabierzemy się za szukanie odpowiedniej kancelarii notarialnej dobrze zacząć od zapoznania się z rynkiem prawnym w naszym mieście. Da nam to obraz jak duże mamy pole do manewru, następnie warto zebrać wywiad środowiskowy – oczywiście w miarę naszych możliwości . Często możemy dostać wsparcie i pomoc od zaufanych nam osób, ale należy pamiętać że często kancelarie nawet te z najlepszą opinią mogą być wyspecjalizowane tylko w konkretnych sytuacjach. Z tego powodu tak ważne jest dobre rozeznanie na rynku prawnym. Oczywiście, nie można zapomnieć o możliwościach jakie daje nam Internet. Bez wątpienia jest to jeden z najszybszych i najbardziej skutecznych sposób na wyszukanie ogromnej gamy informacji o przeróżnej tematyce – również prawniczej. Serfując po Internecie możemy natknąć się na specjalistyczne fora, poświęcone prawu i wszystkim gałęziom związanym z tą dziedziną, także notariuszom i kancelariom notarialnym, a także nierzadko uzyskać poprzez nie odpowiednią bezpłatną poradę udzieloną przez specjalistów.

Bardzo ważne, jak nie najważniejsze jest to aby wybierając kancelarię notarialną nie kierować się najtańszymi lub najdroższymi rozwiązaniami. To czy ktoś swoje działanie wycenia wysoko lub nisko, nie musi świadczyć o jego kompetencjach i doświadczeniu. Jeśli zależy nam na dobrze i skrupulatnie wykonanej pracy, wybierajmy rozsądnie i z głową. Uchroni to naszą kieszeń przed niemiłymi konsekwencjami finansowymi oraz zszarpanymi nerwami.

Stopka autorska: notariusza – http://www.notariuszkrakow.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz