Jak wybrać odpowiedni dla siebie bank?

To, w którym banku założysz konto, wbrew pozorom ma całkiem spore znaczenie. Chodzi nie tylko o jakość usług, ale również koszty prowadzenia rachunku. Oczywiście obecnie jest wiele banków oferujących darmowe konta, ale nie w każdym przypadku są one dobre.

Reklama

Karta płatnicza i wypłaty w bankomatów

Kiedy weźmiesz pod lupę różne banki, przekonasz się, że różnice w cenach za taką samą usługę są duże. Na przykład niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za kartę płatniczą, w innych trzeba za nią zapłacić kilkanaście złotych rocznie, a w jeszcze innych – jeszcze więcej. Równie duże różnice są jeśli chodzi o prowizje pobierane za wypłacanie gotówki z obcych bankomatów. Ogólna zasada jest taka, że za wyjęcie pieniędzy trzeba zapłacić procent od pobieranej kwoty. Najczęściej jest to 2,5 procent, jednak nie mniej niż 5 złotych. Ale niektóre banki biorą po 3 procent, a nawet 4 procent! To naprawdę dużo, bo wybierając 300 złotych, trzeba zapłacić aż 12 złotych prowizji.

Oczywiście najlepiej jest korzystać z bankomatów swojego banku, bo wtedy w ogóle nie płaci się prowizji, ale nie zawsze jest to możliwe. Trzeba więc wybierać takie konto, które posiada w swej ofercie darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów albo przynajmniej opcję polegającą na uiszczeniu comiesięcznej opłaty w stałej wysokości, co pozwala na nieograniczone wypłacanie pieniędzy z każdego bankomatu. Opłaty takie nie są duże, jest to często symboliczne 5 złotych, a więc opcja taka bardzo się opłaca, zwłaszcza w przypadku osób, które często korzystają z bankomatu.

Usługi niestandardowe

Kosztowną pułapką bywają też zlecenia stałe. Choć w wielu bankach są one bezpłatne, to w jednych bankach trzeba za nie zapłacić prawie 3 złote, w innych – 4 złote. Do tego dochodzą opłaty za rzadziej wykonywane operacje, na przykład za przelew na druku niestandardowym (najczęściej jest to standardowa opłata pomnożona przez dwa) czy wydanie duplikatu jakiegoś dokumentu. Jednak większość osób korzysta z takich usług rzadko lub nawet w ogóle, więc nie powinny odgrywać większej roli przy wyborze banku.

Więcej na temat wyboru najlepszego rachunku: kontobankowe24.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz