Jak z nagłośnienia wydobywa się dźwięk?

głośnikDźwięk a dokładniej fala dźwiękowa to chwilowa zmiana ciśnienia powietrza powtarzająca się tym szybciej im wyższa częstotliwość. Aby zmienić ciśnienie jakiejś substancji jak wiadomo z lekcji fizyki należy użyć czegoś aby ją ścisnąć. Nagłośnienie posiada odpowiednie narzędzie do tego zadania jakim jest głośnik.

Głośnik pełni rolę tłoka, który ma za zadanie przetworzyć sygnał elektryczny na falę akustyczną. Sygnał elektryczny przechodzi przez układ głośnika, zbudowany ( w dużym uogólnieniu ) najczęściej z cewki zawieszonej w polu magnetycznym, powodując poruszanie się membrany. Cewka przytwierdzona jest do membrany i pod wpływem zmiennego sygnału elektrycznego zmienia swoje położenie w polu magnetycznym. Membrana rusza się w przód i tył. Ruch do przodu, powoduje ściśnięcie powietrza przed nią ( zwiększenie ciśnienia ) a wprawione w ten sposób cząsteczki powietrza zaczynają drgać przekazując energię kolejnym cząsteczką. Cząsteczki przekazując w ten sposób sobie energie doprowadzają do rozchodzenia się fali dźwiękowej.

Reklama

Gdy membrana głośnika wychyla się w tył tworzy przed sobą przestrzeń o zmniejszonym ciśnieniu, kolejny ruch do przodu powoduje ponowne ściśnięcie powietrza i zwiększenie ciśnienia. Pełen taki cykl zmiany ciśnienia : sprężenie -> rozprężenie -> sprężenie nazywamy okresem drgań i im szybciej będzie zachodził tym większa częstotliwość.

Nagłośnienie często posiada w obudowie otwory ( czasami dość dużych rozmiarów ), które nazywamy bass refleksami. Jeśli weźmiemy pod uwagę naszą drgającą membranę : przód – tył – przód – tył , to okaże się, że gdy ściska ona powietrze przed sobą to rozrzedza te za sobą a gdy rozrzedza to przed sobą to ściska to za sobą. W ten sposób dochodzimy do wniosku, że głośnik promieniuje dźwięk zarówno do tyłu jak i do przodu jednak w odwrotnej fazie ( z jednej niskie z drugiej wysokie ciśnienie). Celem tworzenia otworów bas refleksu jest właśnie skierowanie sygnału, który odtwarzany jest w tył głośnika do przodu kolumny.

Stopka autorska: Nagłośnienie – http://www.estradowenaglosnienie.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.3/10 (liczba ocen: 6)


komentarze 2

  1. avatar

    Dobry, mam takie proste pytanie (prawdopodobnie) czy jest jakis latwy sposob na sprawdzenie glosnosci kolumny? Z gory dziekuje za odpowiedz.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +2 (from 2 votes)
  2. avatar

    Najprostszy sposób to odsłuchanie kolumny porównując ją z inną. Wtedy zdobędziemy wiedzę na temat tego czy jest głośniejsza czy nie. Jeśli interesuje nas jej poziom jako parametr który można przekazać to drogi są dwie :
    1 – pomiar przy użyciu odpowiedniego oprogramowania i mikrofonu pomiarowe w odpowiednim pomieszczeniu. ( to może być dość trudne )
    2 – Obliczenie głośności kolumny na podstawie parametrów – potrzebujemy mocy rms/aes lub muzycznej/programowej lub szczytowej oraz skuteczności/SPL kolumny. Korzystając ze wzoru 10log(moc)+SPL możemy wyliczyć głośność kolumny przy podstawionej mocy. Wykorzystany logarytm jest dziesiętny a wynik będzie dB.
    Pozdrawiam

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: +3 (from 3 votes)

Dodaj komentarz