Co zrobić, aby wyjść z długów?

Życie jest nieprzewidywalne i pełne niespodzianek, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Każdemu z nas może w pewnym momencie zabraknąć środków pieniężnych na ważne wydatki. Doprowadza to do popadnięcia w długi. Nie oznacza to życiowej porażki czy sytuacji bez wyjścia. Najważniejsze to nie wpadać w panikę, tylko konsekwentnie dążyć do wyjścia z długów.

Reklama

pieniądzeRóżni ludzie odmiennie reagują na stresujące sytuacje, takie jak brak pieniędzy przy jednoczesnej konieczności spłaty pożyczek. Pierwsza grupa osób ustala plan, który ma na celu poprawę sytuacji finansowej. Odkładają mniej ważne wydatki w czasie i skupiają się na rozwiązaniu najpilniejszych problemów. Potrafią konsekwentnie realizować swój plan, dzięki czemu w niedługim czasie udaje im się wyjść na prostą. Taka postawa wynika z umiejętności realnej oceny sytuacji finansowej oraz posiadania pomysłu na jej poprawę. Ważne jest to, aby nie kierować się skrajnie silnymi emocjami, takimi jak strach czy złość. Nie pomagają one w rozwiązaniu problemu a tylko potęgują poczucie bezradności.

Odmiennie zachowują się osoby, które nie potrafią rozważnie przeanalizować zaległych wierzytelności. Wpadają w panikę, przez co tylko pogłębiają swoje problemy finansowe. Strach paraliżuje całe ich życie. Nie potrafią wypocząć, skupić się na pracy czy zaopiekować rodziną. Aby spłacić jeden dług, zapożyczają się u kolejnych osób lub instytucji. Działając pod wpływem negatywnych emocji nie dostrzegają tego, że kolejne pożyczki pociągają za sobą powiększanie zadłużenia. Wiele instytucji finansowych oferuje szybkie pożyczki, które można otrzymać w ciągu jednego dnia. Dla osoby zadłużonej wydają się być atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają środki na natychmiastową spłatę poprzedniego zadłużenia. Jest to jednak złudne wrażenie, ponieważ zawsze należy pamiętać o tym, że szybką pożyczkę należy spłacić w krótkim terminie. Koszty związane z tego rodzaju zapomogą finansową w skali roku są ogromne. Pożyczając pieniądze na miesiąc czy tydzień nie dostrzegamy wysokości odsetek. W przypadku, gdy nie mamy środków na oddanie pożyczonej sumy i wydłużamy czas spłaty, wysokość opłat rośnie. Prowadzi to do zapętlającego się zadłużenia. Poszukując szybkiej pożyczki na spłatę długów, powiększamy zatem swój debet.

Podstawowym działaniem w przypadku posiadania zadłużenia jest racjonalne zaplanowanie jego spłaty. Oddawanie długu należy rozłożyć w czasie tak, aby móc zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie czy opłacenie rachunków za mieszkanie. Nawet jeżeli spłata zadłużenia jest bardzo pilna, nie należy decydować się na pożyczanie pieniędzy na krótki okres czasu od instytucji para bankowych. Jeśli na zapłacenie raty musimy się zadłużyć, to najlepiej skorzystać z niskooprocentowanych kredytów pracowniczych bądź konsolidacyjnych.

Posiadanie długów nie jest sytuacją beznadziejną. Trzeba zaplanować odpowiednią strategię, tak aby wyjść z kryzysu. Roztropna ocena sytuacji, trzymanie emocji na wodzy i konsekwentne realizowanie planu spłaty zadłużenia pozwoli na odzyskanie równowagi finansowej.

Stopka autorska: Jak wyjść z długów

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Podstawowa zasada to nie poddać w długi. Oczywiście nie mówię tu o kredytach np. hipotecznych, które mają pokrycie w wartości hipoteki. Najgorsze co możemy zrobić do udać się po pożyczkę do parabanków.

    VN:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz