Jak wyposażyć domową bibliotekę?

A więc chcecie zorganizować sobie w domu bibliotekę? Macie nawet pomieszczenie, trochę zapuszczone, bo przez lata był tam pokój gościnny, na wypadek gdyby przyjechała jakaś ciotka. Powinniście wiedzieć o tym, co się wam przyda i ile będzie kosztować.

Reklama

domowa bibliotekaZanim wyciągniecie kartę kredytową lub pieniądze z portfela, zastanówcie się nad tym, po co wam biblioteka. Czy chcecie gromadzić w niej książki do czytania? A może dążycie do skompletowania bardziej systematycznego księgozbioru? Od tego, jaki cel wam przyświeca zależy to, jakie meble do biblioteki powinniście wybrać.

Przyjmijmy założenie, że chodzi o średniej wielkości domową biblioteczkę, w której znajdzie się miejsce dla książek czytanych i takich, które po prostu warto mieć. W takim wypadku sprawa jest nieco prostsza.

Pomieszczenie: schludne i suche

To podstawowa sprawa, jeżeli chodzi o domową bibliotekę. Dlaczego? Ponieważ nic tak nie niszczy książek, jak wilgoć. Jeśli więc chcecie mieć biblioteczkę, w której książki będą dobrze się czuły, zadbajcie o to, żeby pomieszczenie było odpowiednio suche.

Osobna sprawa to estetyka. Ze względu na to, że w bibliotece na większości ścian stoją półki z książkami, ściany mogą być białe (lub w jakimś innym neutralnym kolorze). Ważne, żeby było schludnie.

Ile to może kosztować? Jeśli potrzebne będzie osuszanie, sporo. Jeśli jednak trzeba będzie tylko pomalować pokój, wystarczy 200 zł na farby i pędzle. No i trochę własnego czasu, który będziecie musieli na to poświęcić.

Półki na książki: wytrzymałe i estetyczne

Najważniejszym elementem wyposażenia biblioteki są półki na książki. W końcu – po to się urządza bibliotekę, żeby je w niej trzymać. Te nie muszą być specjalnie urozmaicone. Najważniejsze, żeby były wytrzymałe. Powinny też mieć wielkość odpowiednią dla książek o różnych rozmiarach.

A estetyka? Ta się oczywiście liczy. Ponieważ najważniejszym elementem wyposażenia biblioteki są książki, reszta powinna być mało inwazyjna i w miarę skromna. Meble do biblioteki to narzędzie, a nie główny punkt programu.

Ile mogą kosztować takie półki? Od kilkuset do mniej więcej 1,5 tys. zł za sztukę. W sumie trzeba będzie postawić co najmniej 4 m bieżące półek. A to oznacza, że koszty mogą sięgnąć nawet 6 tys. zł.

Fotele: wygodne i stylowe

Urządzając bibliotekę powinniście pamiętać o fotelach. Tego rodzaju meble do biblioteki muszą być wygodne. Dlaczego? Z prostego powodu – tylko w komfortowym fotelu można sobie dobrze przysiąść i poczytać książkę.

Taki fotel powinien też być stylowy. To jeden z niewielu mebli, które w bibliotece będą widoczne. A to znaczy, że warto pomyśleć nad jego estetyką. Dopasować do innych elementów wyposażenia, które nie będą przykryte książkami – stolików lub lamp.

Za dobry fotel warto zapłacić więcej. 1-1,5 tys. zł za sztukę. Najlepiej też kupić od razu dwa, tak żeby z przyjemności czytania w bibliotece mogło korzystać więcej osób. A więc w sumie potrzeba będzie 3 tys. zł.

Wyposażenie i meble do biblioteki nie są tanie. Warto jednak wybierać takie, co do których jakości nie ma wątpliwości. Dzięki temu będzie ich można używać przez długie lata.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz