Jak zainwestować oszczędności w trudnych czasach?

W ostatnich tygodniach, większość Polaków żyło aferą Amber Gold. Specjaliści rynkowi ostrzegają – zyski na poziomie 14% z lokaty są nierealne. Postanowiono zatem sprawdzić jakie inwestycje w dzisiejszych czasach mogą okazać się zyskowne. Do dyspozycji mamy 30 tys. zł.

Reklama

Wpłacają taką kwotę na najlepszą lokatę bankową, która może w tej chwili zapewnić 6% w skali roku, będziemy mogli osiągnąć zysk na poziomie 150 zł co miesiąc. Jest to zysk już po uwzględnieniu inflacji oraz podatku Belki. Nie jest to wiele, jednak nasze oszczędności będą bezpieczne i na pewno ich nie stracimy.

Inną opcją może być inwestycja na parkiecie giełdowym. Dla przykładu, od początku roku akcje KGHM zyskały na wartości prawie 30%. Kto zainwestował w akcje miedziowego giganta, może cieszyć się 10 tys. zł zysku. Jednak istnieją inne inwestycje giełdowe, chociażby spółek budowlanych, na których inwestując 30 tys. zł, można było od początku roku stracić nawet ponad 10 tys. zł.

Kolejną opcją są fundusze inwestycyjne. W zależności od charakteru, mogą zarobić do kilkudziesięciu procent. Jednak tak jak inwestycja na rynku giełdowym, tak i fundusze inwestycyjne są niepewnym przedsięwzięciem. Fundusze bardziej ryzykowne – takie jak fundusze surowcowe lub akcyjne – mogą przynieść największe zyski ale są najbardziej ryzykowne.

Instytucje takie jak Amber Gold, oferowały ponadprzeciętne zyski. Jednak w przypadku upadłości, nie posiadają one żadnych zabezpieczeń. W porównaniu do lokat bankowych, banki należą do systemy gwarancyjnego, w którym Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwraca oszczędzane środki w przypadku upadłości instytucji oferującej lokaty.

Porównywalne zyski do tych z lokat bankowych, można osiągnąć na obligacjach skarbowych. Obligacje, w zależności od terminu zapadalności, są oprocentowane na 5-6%. Jak widać jest to nieporównywalnie niższe oprocentowanie niż w przypadku lokat oferowanych przez parabanki. Pomimo tego, obligacje gwarantują bezpieczeństwo.

Zyski powyżej 6% – czyli poziomu oprocentowanie lokat bankowych – zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Im wyższe zyski, tym bardziej niebezpieczna inwestycja i mniejsza pewność zwrotu kapitału. Widząc oferty inwestycji gwarantujących zysk powyżej poziomu oprocentowania lokat, powinniśmy już na samym początku mieć jakieś podejrzenia. Jedynymi pewnymi produktami finansowym w chwili obecnej są lokaty bankowe. Posiadają gwarancje BFG, dlatego możemy być zawsze pewni zwrotu kapitału. Aby sprawdzić, które instytucje są objęte bankowym gwarancjami, możemy odwiedzić stronę Komisji Nadzoru Finansowego. Tam znajdziemy wszelkie informację na ten temat.

Stopka autorska: Ranking lokat

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz