Jak zatrzymać laktację?

W życiu każdej młodej mamy nadchodzi moment, w którym musi powoli odstawiać swoje dziecko od piersi, co oznacza, że musi zacząć wzbogacać jego jadłospis, by finalnie zapomnieć zupełnie o karmieniu piersią.

Reklama

Samo przekonanie dziecka do nowych smaków należy do najłatwiejszych czynności na tym etapie. Małe dzieci są ciekawe świata, co oznacza, że również tego, co jedzą. Stopniowe wprowadzanie do jego menu wprawi go w nastrój ciekawości, chętnie będzie odkrywać nowe smaki. Frajdę sprawi mu trzymanie wafelka lub biszkopta w ręku, a także smakowanie kolorowych zupek krem – marchewkowej, brukselkowej czy brokułowej.

W ten sposób zmieniając jakość i ilość pokarmów twoje dziecko nawet nie zauważy, że rzadziej je z piersi.

Jak zatrzymać laktację?

Jak zatrzymać laktacjęProblem rozpoczyna się w momencie, kiedy trzeba wmówić swojemu organizmowi, aby stopniowo przestał produkować mleko. Nie każde ciało zareaguje idealnie i od razu się dostosuje. Można jednak w jakiś sposób na nie działać i wpłynąć na przyspieszenie zatrzymania laktacji.

Należy zacząć od stopniowego wykorzystywania tylko części mleka, tzn. ograniczać stopniowo ilość karmień piersią. Tutaj problemem będą nabrzmiałe piersi, przyzwyczajone dotychczas do częstszego ich wykorzystania. Mogą się na nich pojawić zgrubienia, które należy bardzo delikatnie masować. Jeśli w piersiach będzie się znajdować za dużo mleka, dobrym rozwiązaniem będzie odciąganie go – pamiętaj tylko, aby pozostawić część zamiast opróżniać piersi w całości, gdyż takie postępowanie przyniesie skutek odwrotny od oczekiwanego – nadprodukcję pokarmu.

Praktycznym rozwiązaniem jest też stosowanie naturalnych metod. Jedną z nich jest okładanie piersi rozgniecionymi liśćmi kapusty. Inną, równie skuteczną, jest picie naparów z szałwii. Można pić nawet trzy szklanki dziennie, obserwując jak organizm reaguje na taką ilość. Musisz więc być cierpliwa. Traktuj swój organizm dobrze, a na pewno szybko zareaguje on na zmiany.

Jeśli te metody nie pomogą, należy udać się do lekarza, który wypisze specjalne leki hamujące laktację – czasem nic innego nie pomaga, nie należy się tym jednak bardzo przejmować. Proces zatrzymania produkcji pokarmu może trwać w takim przypadku zaledwie 2 tygodnie, u niektórych kobiet nawet krócej. Po tabletki na zatrzymanie laktacji najlepiej jest jednak sięgać dopiero wtedy, kiedy z ważnych przyczyn (np. choroby) konieczne jest odstawienie dziecka od piersi z dnia na dzień.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz