Jak zdobyć prawo jazdy?

Kierowanie pojazdami mechanicznymi we współczesnym świecie jest oczywistością i koniecznością zarazem. Mało kto dzisiaj nie może prowadzić samochodu osobowego. Jak zatem szybko zdobyć prawo jazdy?

Reklama

Prawo jazdy – jak je otrzymać?

Pojazdy mechaniczne można prowadzić wyłącznie po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, który poprzedzony jest ukończeniem kursu przygotowawczego w zakresie teoretycznym jak i praktycznym. Nauka jazdy może wiązać się z przygotowaniem do kierowania każdym pojazdem mechanicznym – od niewielkiego motocykla o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i 15 kM (koni mechanicznych) do autobusów i ciężarówek wraz z przyczepami.
Uprawnienia do kierowania pojazdami mogą otrzymać osoby w różnym wieku, w zależności od kategorii pojazdów, którym chciałyby kierować. Najszybciej, bo już w wieku 14 lat, można starać się o prawo jazdy kategorii AM – czyli zezwalające na jazdę motorowerami lub lekkimi czterokołowcami.

Szkolenia – czy trzeba brać w nich udział?

Aby otrzymać prawo jazdy w wymaganej kategorii obowiązkowe jest ukończenie teoretycznego i praktycznego kursu oraz zdanie odpowiedniego dla danej kategorii egzaminu państwowego. Nauka jazdy jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną samodzielnie poruszać się pojazdami mechanicznymi. Warto tutaj dodać, że kategorie uprawniające do jazdy autobusami i samochodami ciężarowym mogą otrzymać wyłącznie osoby posiadające już stosowne uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi.

W zakresie teoretycznym nauka jazdy powinna trwać co najmniej 30 godzin dla kategorii dotyczących motorowerów, motorów, samochodów osobowych oraz ciągników, natomiast dla praw jazdy kategorii C i D oraz pokrewnych – związanych z pozwoleniem na kierowanie samochodami ciężarowymi i autobusami każdy kandydat musi zaliczyć dodatkowo 20 godzin kursu. Teoretyczne podstawy nie każdemu mogą wydawać się szczytem marzeń, jednakże to podczas wykładów otrzymuje się podstawy wiedzy w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz budowy pojazdu mechanicznego. Szczególnie te pierwsze zagadnienia są niezwykle ważne z punktu poprawnego i bezpiecznego poruszania się, już po uzyskaniu niezbędnych dokumentów – czyli prawa jazdy, po drogach publicznych.

W zakresie części praktycznej kursu obowiązują zasady, które uzależnione są od stopnia trudności poruszania się pojazdem. Bez wątpienia są to minimalne ilości godzin, które każdy kursant podczas szkolenia przygotowawczego powinien odbyć. Najpopularniejsze kategorie – czyli A i B przeznaczone do kierowania motorami i samochodami osobowymi wymagają odpowiednio 20 i 30 godzin nauki praktycznej za kierownicą. Nauka jazdy na ciągnikach to koszt rzędu 20 godzin. Najwięcej godzin za kółkiem przed egzaminem muszą poświęcić osoby starające się o prawo jazdy kategorii C oraz D.

Stopka autorska: http://www.osk-max.pl/ – Nauka jazdy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz