Jak znaleźć dobrego psychologa?

Znalezienie właściwego fachowca od zdrowia psychicznego, umiejącego zdiagnozować chorobę i rozpocząć właściwą  terapię, jest podstawowym elementem leczenia. Dobry specjalista może wywierać bardzo korzystny wpływ na życie pacjenta, natomiast mierny zwykle tylko pogorszy jego stan. Dlatego też tak ważne jest świadome poszukiwanie dobrego psychoterapeuty, gdyż jego rola jest kluczowa w trakcie leczenia problemów psychicznych.

Reklama

PsychologWiększość osób rozpoczyna poszukiwania od wpisaniu w wyszukiwarkę internetową słów psycholog czy psychoterapeuta wraz ze swoim miejscem zamieszkania. Pozornie oczywista decyzja, ale jest to stanowczo zbyt mało! Aby znaleźć naprawdę dobrego fachowca, trzeba podjąć więcej działań, gdyż stawką jest nasze zdrowie psychiczne.

  • Należy zasięgnąć opinii znajomych czy rodziny. Metod diagnozowania i leczenia depresji jest dużo. Dobry psycholog powinien na bieżąco śledzić postępy w tej dziedzinie. Jako pacjenci chcemy przecież być leczeni przez ludzi, którzy mieli do czynienia z wieloma podobnymi przypadkami jak nasz.
  • Poszukać jak najlepszego specjalisty. Właściwa pomoc w depresji czy innym problemie nie tylko jest niezbędna, ale oszczędzi nam wiele zbędnego cierpienia i bólu. Jeżeli terapia u niego jest refundowana przez NFZ, to jest to oczywiście zaleta. Podczas wyboru psychologa nie należy kierować się tylko tym kryterium.
  • Kiedy mamy już nazwiska kandydatów na naszego lekarza, koniecznie trzeba sprawdzić ich kwalifikacje. Mało ludzi sprawdza kompetencje, wykształcenie i doświadczenie psychologa. Uprawnienia w konkretnej dziedzinie psychoterapii świadczą o właściwych kwalifikacjach. Bardzo ważny jest fakt ukończenia szkoły psychoterapii.
  • Dobrze jest poszukiwać osoby otwartej, posiadającej duże doświadczenie zawodowe oraz wykazującą chęć przetestowania nowych rozwiązań terapeutycznych.
  • Umówić się na wizytę u wybranego psychologa, aby zdecydować, czy chcemy, aby się nami zajmował. Zwykle należy zapłacić za taką pierwszą wizytę, ale niezbędne jest poznanie osób, którym powierzymy swoje problemy.
  • Musimy znaleźć specjalistę, który odnosił się do nas będzie z szacunkiem, z uwagą słuchał naszych wątpliwości i reagował na nasze potrzeby. Ważne jest, aby pomiędzy psychologiem a pacjentem wytworzyła się relacja oparta na szacunku i współpracy.

Zapewne niełatwo jest znaleźć psychologa, który spełni wszystkie te warunki i legitymuje się właściwym wykształceniem, ale takie osoby istnieją, trzeba tylko się postarać podczas poszukiwań. Trzeba być przede wszystkim wytrwałym, gdyż psychoterapeuta, którego wybierzemy ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Stopka autorska: psycholog Kielce

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz