Jak zorganizować sobie magazyn?

Dysponujesz sporej wielkości zagraconym magazynem, który chciałbyś wykorzystać pod swój nowy otwarty biznes, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Tak naprawdę nie jest to nic skomplikowanego, wystarczy zrobić sobie plan reorganizacji i ściśle się go trzymać. A poniżej parę wskazówek odnośnie tego, jak krok po kroku stworzyć skrojoną na miarę przestrzeń użytkową.

Reklama

Początek

Zacznij od wytyczenia i przetarcia sobie ścieżek wewnątrz przyszłego magazynu. Uprzątnij z grubsza zalegające śmieci, pozbądź się porozrzucanych kartonów, pudełek, toreb, starych palet i innego rodzaju niepotrzebnych przedmiotów. I, rzecz jasna, powtarzaj sobie cały czas w myślach, że naprawdę jesteś w stanie to zrobić. Pozytywne myślenie potrafi ponoć przenosić góry… a już na pewno kończyć własne projekty z sukcesem.

Miejsce pracy

Następnie, stwórz sobie miejsce, w którym będziesz mógł pracować nad swoim przyszłym magazynem w stylu ‘built to suit’. Sprowadź solidny stół (lub wykorzystaj zamiast niego coś, co już w magazynie stało), narzędzia i roboczy strój. A rzeczy, które są ci potrzebne, ale tymczasowo nie będziesz ich używać, wystaw po prostu na zewnątrz – niech nie zabierają ci miejsca.

Właściwa organizacja magazynu

Na stole, który sobie przygotowałeś, napraw uszkodzone szafki, zbij z desek porządne regały i ustaw je w równych rzędach pod ścianami i w rządkach pośrodku magazynu. Następnie, posegreguj rzeczy, które zostawiłeś, gdyż uznałeś je za niezbędne. Podziel je na podgrupy nie tylko według ich przeznaczenia, ale także pomyśl o tym, jak uszeregować je zgodnie z hierarchią ważności i przydatności. Przedmioty używane najczęściej ustawisz bowiem na samym przodzie magazynu, bliżej wejścia, a te, po które sięgać będziesz najrzadziej – przerzucisz na tyły. Pamiętaj o tym, żeby ułożyć te rzeczy starannie, w osobnych pudłach, kartonach lub szufladach – tak, by nic nie wypadało, nie wylewało się i tym samym nie gubiło. Nie zapomnij także o prostej regule mówiącej o tym, że cięższe przedmioty kładzie się na niższych półkach, a lżejsze – na górnych… To pozwoli uniknąć wielu wypadków i obrażeń. Te lżejsze, oczywiście, również zabezpiecz tak, by nie spadły ani pracownikom, ani klientom na głowę. Wszystkie przedmioty muszą być rozlokowane rozsądnie i intuicyjnie – ponumeruj więc regały, poszczególne szafki i szuflady, nadając im niepowtarzalne symbole. Oczywiście, w określonej, prostej kolejności – by łatwo było je odnaleźć. To samo zrób z przedmiotami, które przechowujesz. Czasem warto też dodać odpowiedni opis magazynowanych rzeczy – ponieważ dla laików lub nowych pracowników niektóre z nich mogą wyglądać zupełnie obco (szczególnie, jeżeli twoja branża jest wyjątkowo specjalistyczna). Jeżeli masz większy magazyn – możesz też zadbać o stworzenie odpowiedniego systemu elektronicznego.

Malowanie

Dopiero, gdy wszystko będzie uporządkowane, możesz poprzesuwać delikatnie regały przylagające do ścian i zabrać się zamalowanie – o ile w ogóle potrzebują odświeżenia. Kolor wybierz zgodnie ze swoim gustem i profilem działalności – najlepiej, oczywiście, sprawdzają się jasne, neutralne i niegryzące w oczy barwy.

Jak więc widać, nie taki diabeł straszny, jak go malują – doskonale urządzony magazyn można mieć bowiem za niewielkie pieniądze, mając do pomocy zaledwie kilka dodatkowych par rąk – rodziny lub znajomych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz