Jak zostać detektywem?

lupa

Spośród wielu zawodów do wyboru, praca prywatnego detektywa jest tym, o czym marzy większość chłopców, zarówno tych mniejszych jak i większych. Wyobrażenia o tym, jak ona wygląda, niekoniecznie zgadzają się z rzeczywistością, dlatego zanim podejmie się decyzję odnośnie swojej drogi zawodowej, warto sprawdzić tak naprawdę, czym zajmują się prawdziwi detektywi. W rzeczywistości okazuje się bowiem, że ich codzienna praca nie polega tylko i wyłącznie na emocjonujących pościgach z bronią w ręku jakie można oglądać w telewizji, ale w dużej mierze wymaga dobrej sprawności fizycznej oraz świetnej organizacji.

Reklama

Prywatny detektyw to posada, która wymaga także bardzo dobrej znajomości prawa karnego i cywilnego, a także niektórych zagadnień kryminalistyki. Jeżeli chodzi o pensje, to w zawodzie tym można zarobić dość sporo, gdyż godzina pracy detektywa kosztuje najczęściej od 30 do 50zł, choć oczywiście koszty mogą być znacznie wyższe w zależności od użytego sprzętu, ilości informatorów, miejsca wykonywania zlecenia, itp. Najczęściej prowadzone są sprawy związane z weryfikacją zdrady małżeńskiej, poszukiwania zaginionych osób lub mienia, a także dotyczące nieuczciwej konkurencji i wielu innych zleceń. Oczywiście praca detektywa może być niebezpieczna, gdyż często prowadzą oni sprawy związane z porwaniami lub wymuszeniami, w trakcie których niejednokrotnie mają do czynienia z niebezpiecznymi, uzbrojonymi napastnikami. Ponadto wielogodzinne obserwacje, czy konieczność częstych wyjazdów w różne miejsca nie tylko Polski, ale i świata sprawiają, że zawód ten wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Współcześni prywatni detektywi korzystają z wielu ułatwiających ich pracę rozwiązań technologicznych, jak chociażby lokalizatorów GPS, podsłuchów itp.

Warto wiedzieć, że o licencję detektywa może wystąpić każdy, kto spełnia kilka warunków:

  • wymagane jest posiadanie obywatelstwa polskiego lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, ewentualnie państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
  •  ukończenie 21 lat,
  • wykształcenie co najmniej średnie, z maturą,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • niekaralność,
  • orzeczenie lekarskie o pełnej sprawności umysłowej i psychicznej.

Raz w roku Główny Komendant Policji przeprowadza centralnie egzamin na detektywa, do którego można przystąpić po złożeniu pisemnego wniosku.

Stopka autorska: Prywatny detektyw – http://www.bdcomtegra.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz