Jak zrobić mydło w warunkach domowych?

Mydło jest ogólnodostępnym środkiem myjącym do ciała, który wykorzystywany jest od wielu dziesięcioleci. Można kupić mydło w kostce lub w płynie w drogerii, w sklepie kosmetycznym, w markecie, w aptece, a nawet w kiosku. Dużo satysfakcji daje jednak własnoręczne wykonanie mydła w domowym zaciszu. Jak tego dokonać?

Reklama

Uwaga na substancje żrące!

Przy domowej produkcji mydła należy zachować wszelkie, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, ponieważ wśród ingredientów stosowanych w procesie produkcyjnym znajdują się silnie żrące substancje – wodorotlenek sodowy lub potasowy. Dlatego najlepiej przystąpić do pracy w ubraniu ochronnym, w rękawiczkach, z maseczką na ustach i okularach ochronnych na oczach. Dzieci na czas robienia domowego mydła najlepiej pozostawić pod opieką innej osoby dorosłej, a najlepiej wysłać je na dwór, dzięki czemu nie będzie niebezpieczeństwa, że nagle podejdą do miski, w której będziemy rozrabiać składniki domowego mydła.

Proces wytwarzania mydła

Najczęściej mydło produkowane jest z wykorzystaniem tzw. metody na zimno. Po ubraniu ochronnych rękawic i fartucha, można przystąpić do pracy. Będziemy przy tym potrzebować łatwego dostępu do źródła wody, dwa plastikowe lub szklane pojemniki o pojemności od 0,5 do 1 litra, miski lub garnek emaliowany, nierdzewny lub szklany, a także dużą drewnianą łyżkę, blender i termometr oraz wagę. Na koniec mydło trzeba umieścić w odpowiednim miejscu do uformowania w pożądany sposób. W tym celu przydatne okażą się formy silikonowe, dostępne w sklepie Ecoflores.

Mydło produkuje się z tłuszczów stałych – oleju palmowego, kokosowego, smalcu i tym podobnych oraz z płynnych oliw, oleju słonecznikowego, rzepakowego i innych. W pierwszej kolejności trzeba roztopić tłuszcze stałe i dodać do nich tłuszcze płynne, które trzeba wymieszać ze sobą.

W oddzielnym pojemniku przygotowujemy roztwór wodorotlenku. W jednym odważamy wodorotlenek, a w drugim wodę, napary lub mleko. Wstawiamy pojemnik z wodą do zlewu i ostrożnie wsypujemy wodorotlenek do wody. Mieszamy go drewnianą łyżką aż do całkowitego sklarowania roztworu.  Należy uważać, bo roztwór może rozgrzać się nawet do 80 stopni Celsjusza.

Później trzeba schłodzić tłuszcze oraz ług w kąpieli wodnej. Po wyrównaniu temperatury obu składników, umieszczamy miskę w zlewie i ostrożnie wlewamy ług do tłuszczy, mieszając wszystko delikatnie łyżką i uważając, aby się nie pochlapać żrącą substancją. Po wymieszaniu łyżką, włączamy blender na kilka sekund, a potem mieszamy ponownie wszystko łyżką. Mieszanie kontynuujemy do chwili gdy mikstura osiągnie konsystencję budyniu. To moment, kiedy do mydła dodaje się zapachy i barwniki. Całość wlewamy do formy, zawijamy w koc lub ręcznik i odstawiamy na jedną lub dwie doby. Po wystygnięciu kostki mydła nadają się do pokrojenia i odstawienia na około 3-4 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce, aż dojrzeją.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz