Jaką kupić drukarkę laserową żeby tanio drukować

Przed zakupem drukarki laserowej warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe aspekty: cena samej drukarki i cena materiałów eksploatacyjnych – tonerów.

Reklama

Obecnie na rynku mamy duży wybór tanich drukarek laserowych, np.: Xerox 3010, Samsung ML-1675, HP P1102 itp. Ceny wahają sie pomiędzy 175 zł a około 350 zł. Tak niskie ceny wynikaja przede wszystkim z faktu, że producenci drukarek z góry zakładają duże zyski ze sprzedaży tonerów do tych drukarek.

I tu przechodzimy do drugiego kryterium przy wyborze drukarki – cena eksploatacji. Spośród wyżej wymienionych przykładowych modeli drukarek z pewnością warto zwrócić uwagę na dwa modele: HP P1102 i Samsung ML-1675. Najniższe koszty eksploatacji daje regeneracja zużytych wkładów do drukarek, ale nie każdy toner równie dobrze nadaje sie do recyklingu. Kaseta 85A stosowana w HP P1102 jest najmniejszą spośród obecnie używanych kaset, a przekroje wałka ładującego lub magnetycznego są tak małe, że potrzeba bardzo dużej precyzji  i idealnego dobrania proszku podczas regeneracji tego modelu. Skutkiem tego są problemy z regeneracją: jasne, mało czytelne wydruki, brudne ślady na papierze itp. Ale jest i dobra tego strona. Popyt na zamienniki 85A był i w dalszym ciągu jest tak duży, że rynek został zalany alternatywnymi kasetami tego modelu a cena bardzo mocno spadła i są to obecnie jedne z  najtańszych tonerów.

Z kasetą do ML-1675 jest dokładnie odwrotnie. Producent tego modelu zamiast miniaturyzować kasetę, zabezpieczył ją przed producentami zamienników i przed regeneracją bardzo skomplikowanymi chipami. Chip zlicza strony i po osiągnięciu, w tym przypadku 1500 stron, blokuje mozliwość dalszego drukowania. Obecnie jednak chipy bardzo staniały, a chcący jeszcze bardziej ograniczyć koszty drukowania mogą wymienić eprom w drukarce. Polega to na wgraniu nowego wewnętrznego oprogramowania drukarki, co powoduje że po każdorazowym wyłączeniu i włączeniu drukarki zaczyna ona zliczanie stron od nowa, od zera. Sprowadza to regenerację do zasywania kasety nowym proszkiem i wyczyszczenie ze zużytego. Ceny zamienników też już spadły do przystępnego poziomu.

Reasumując:

– koszt wydruku jednej strony w ML-1675 stosując oryginał – około 17 gr za stronę

– koszt wydruku jednej strony w ML-1675 stosując zamienniki – około 7 gr za stronę (wg. www.nowytoner.pl)

– koszt wydruku jednej strony w ML-1675 stosując regenerację – około 2 gr za stronę

– koszt wydruku jednej strony w P1102 stosując oryginał – około 16 gr za stronę

– koszt wydruku jednej strony w P1102 stosując zamienniki – około 4 gr za stronę (wg. www.nowytoner.pl)

Różnica w cenach pomiędzy tonerami oryginalnymi, zamiennikami i regeneracją są gigantyczne. Za jeden toner oryginalny możemy kupić nawet do 4 zamienników, a jakość jest w praktyce niezauważalna. Warto zatem koniecznie przed zakupem drukarki laserowej dokładnie sprawdzić jakie w przyszłości czekają nas koszty eksploatacji i jakie będziemy mieć opcje wyboru przy próbach ograniczenia kosztów wydruku.

Stopka autorska: Kaseta 85A stosowana w HP P1102 – http://www.nowytoner.pl/?22,toner-hp-85a-1102-m1132-quantec-zamiennik-sklep-bialystok

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 9)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz