Jaki alkomat kupić?

Niegdyś alkomaty były urządzeniami dostępnymi jedynie dla wąskiej grupy odbiorców. Używała ich jedynie policja do kontroli trzeźwości kierowców. Mało producentów, mały rynek odbiorców, wysokie ceny sprawiały, że nikt nie był w stanie kupić sobie alkomatu do własnego użytku.

Reklama

Alkomat DA 3000 z sensorem półprzewodnikowym

Obecnie technika/technologia poszła do przodu. Pojawiło się wielu producentów produkujących alkomaty. Rosnąca konkurencja i moda na posiadanie alkomatów sprawiły, że stały się one powszechne i tanie. Jak każde urządzenie elektroniczne posiada pewne parametry które należy poznać przed zakupem. Jeśli chcemy kupić alkomat, należy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

 

  1. Kto będzie użytkownikiem alkomatu (czy będzie to jedna osoba, czy większa grupa osób, np. w firmie)?
  2. Z jaką częstotliwością będą wykonywane pomiary?
  3. Ile mogę przeznaczyć na alkomat.

 

Najważniejszym kryterium w doborze alkomatu jest częstotliwość, z jaką będzie użytkowany. Im częściej, tym teoretycznie powinien być mocniejszy i wytrzymalszy. Jeśli chcemy mieć dobry alkomat do częstych pomiarów, musimy się przygotować na wydatek rzędu 400zł i więcej. Pozorna oszczędność przy zakupie taniego modelu sprawi, że jego serwis będzie kosztował dużo więcej.

Alkomaty można podzielić na kilka grup. Charakterystyka każdej z grup będzie odpowiadała różnym odbiorcom.

  1. Alkomaty profesjonalne (przemysłowe) to alkomaty wytrzymałe, przeznaczone do większych firm. Producenci tych urządzeń kładą nacisk na niezawodność, wytrzymałość, długą żywotność sensora i szybkość pomiaru. Zastosowany sensor elektrochemiczny jest dokładny i daje powtarzalne wyniki. Często alkomaty przemysłowe posiadają opcję badań przesiewowych do szybkiej kontroli większej ilości osób (popularny policyjny alkomat bezustnikowy). Alkomat przemysłowe: ALP-1, AL-9000, FC10, FC20, AlcoDigital P1000, AlsoScan, AlcoBlow, DA-9000
  2. Alkomaty premium do użytku osobistego i do niewielkich firm. Są to urządzenia lekko „odchudzone” w porównaniu do alkomatów profesjonalnych. Wykorzystany sensor elektrochemiczny, który jest bardzo dokładny i wytrzymały, jednak nie pozwala na codzienne badania po 10 – 50 osób. Głównym cenotwórczym elementem jest zastosowany sensor, w którego komórce wykorzystywana jest platyna. Do alkomatów premium do użytku osobistego i firm można zaliczyć: DA-8100, DA-8700, AL-9000Lite, AlcoDigital A300, AlcoDigital A200. Alkomaty te posiadają tryb aktywny, czyli wykorzystywany ustnik. Wyjątkiem jest dość tani alkomat AL-6000 Red z sensorem półprzewodnikowym i funkcją badań przesiewowych. Sprawdza się w firmie do szybkiej kontroli pracowników.
  3. Alkomaty osobiste z sensorem półprzewodnikowym to grupa tanich urządzeń, które pozwalają na zbadanie stanu trzeźwości i kosztują najmniej. Trzeba się liczyć z tym, że ten alkomat jest typowo osobisty, nie może być używany w firmie, ponieważ nie wytrzyma dużego natężenia badań. Chyba że w firmie pracuje jeden pracownik:) Zastosowany sensor półprzewodnikowy nakłada kilka ograniczeń. Dokładność urządzenia jest mniejsza od alkomatów z zastosowanym sensorem elektrochemicznym. Żywotność baterii to około 100 pomiarów, po czym należy koniecznie je wymienić. Często na wynik wpływają nie tylko alkohol, ale i guma do żucia, papieros i inne mocne zapachy. Nie mniej jednak są to alkomaty, które mogą być z powodzeniem używane przez mniej wymagających odbiorców. Sprawdzone urządzenia to: AL-7000, AL-6000, DA-5200, DA-7000, DA-5000, DA-3000.

Przy zakupie alkomatów należy zwrócić uwagę czy posiada możliwość kalibracji, po jakim okresie i ilu pomiarach producent zaleca kalibrację oraz na jakich zasadach jest realizowana. Każdy alkomat po pewnym czasie należy skalibrować, ponieważ jest to naturalne zużycie elementu. Brak możliwości kalibracji sprawia, że urządzenie jest jednorazową zabawką.

Stopka autorska: Alkomaty – http://alkopartner.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz