Jaki system CMS wybrać?

CMS, czyli System Zarządzania Treścią, pozwala przeważnie na dynamiczne tworzenie stron internetowych wedle ustalonego szablonu. Wiele ludzi stoi przed dylematem, czy wybrać autorski, czy najczęściej darmowy, szeroko dostępny CMS.

Reklama

systemy cmsSystemy CM charakteryzują się dużą intuicyjnością, czego przykładem może być WordPress. Dodatkowo dzięki milionom fanów system jest wciąż rozwijany na bieżąco, czego skutkiem są częste aktualizacje oraz coraz to nowe wtyczki, tzn. pluginy. System jest całkowicie darmowy, natomiast jeśli chce się zbudować coś wyjątkowego, niemal unikalnego, wystarczy albo wynająć programistę biegłego w PHP i komendach WordPressa, lub kupić wysokiej klasy motyw, którego cena waha się w przedziale od 50 do 400 zł.

Koszt prywatnego, autorskiego CMS, budowanego od A do Z przez grupę informatyków, wynosiłby ok. 10000 – 50000 zł. W zamian za to taka platforma będzie mniej podatna na ataki hackerów z powodu nieudostępniania publicznego kodu systemu. Z tego wynika niestety wada darmowych CMS typu WordPress czy Joomla – każdy może „zajrzeć do środka” i sprawdzić, na czym polega działanie szablonu i rozpocząć poszukiwania ewentualnych dziur w bezpieczeństwie.

Gdy programiści znajdą lukę w bezpieczeństwie, najczęściej albo zgłaszają usterkę administracji, albo rozpoczynają zbierać żniwa. Wtedy wiele witryn opartych na tym samym CMSie może by bardzo łatwym łupem.

Reasumując: wybór między platforma autorska a publiczna jest dość ciężki. Trzeba określić, do czego będzie nam potrzebny dany szablon. Jeżeli zamierza się stawić kilkaset stron, to warto zastanowić się na prywatnym projektem. Niestety bardzo kosztownym.

Stopka autorska: Systemy CM – http://e-czytelnicy.pl/popularne-systemy-cms/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz