Jaki materac kupić?

Czy wiesz, że od tego, na czym śpisz, zależy Twoje samopoczucie, zdrowie i odporność na stres? Źle dobrany materac to katusze dla kręgosłupa, kiepska jakość snu i trudność w wypoczynku. Podpowiemy, jak wybrać materac, by był zdrowy i wygodny.

Reklama

MateraceWielu z nas śpi na kanapach lub sofach – nie jest to dobre dla naszych pleców! Te meble służą głównie do siedzenia a funkcja spania jest tylko ich funkcją dodatkową a więc nie powinniśmy sypiać na nich cały czas. Jeśli nie mamy możliwości zmiany kanapy na łóżko z materacem, warto rozważyć zakup profilowanej podkładki – pomoże ona w osiągnięciu satysfakcjonującego snu. Jeśli zaś możemy kupić łóżko i materac, zróbmy to rozważnie, gdyż materace są różne i nie wszystkie tak naprawdę sprzyjają naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Materac do łóżka dwuosobowego może być pojedynczy lub podwójny. Gdy waga śpiących na nim osób jest podobna, to znaczy różnica nie przekracza około 40 kg, materac może być jeden, gdyż zaś jest większa, warto kupić 2 materace. Osoby różniące się wagą w znacznym stopniu, inaczej zużywają materac i lepiej jest, by każda z nich spała na własnym. Jednak bez względu na to, czy planujemy zakup jednego czy dwóch materaców, podążajmy za tymi samymi wskazówkami.

Dobry materac nie jest ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Bardzo miękkie lub bardzo twarde materace nie są ani wygodne ani zdrowe. Miękki produkt sprawia, że zapadamy się z niego i kształt kręgosłupa w czasie snu jest nieanatomiczny. Zbyt twardy materac zaś powoduje ciągłe napięcie ciała, które nie odpoczywa podczas snu. Najlepiej jest więc wybrać materac o średniej twardości. W sklepie warto położyć się na materacu i go wypróbować – trzeba wybrać taki, który jest wygodny. Optymalny materac to taki, na którym leżąc na płasko możemy z lekkim oporem wsunąć dłoń pod kość ogonową. Jeśli ręka wchodzi za łatwo lub za trudno, materac nie jest dla nas dobry. Alergicy powinni wybierać materace z poszewką do prania i wykonaną z włókien, które nie uczulają. Aby przedłużyć żywotność materaca, co pół roku trzeba go odwracać – zamienić stronę, na której kładziemy głowę z tą, gdzie leżą nogi. Jeśli mamy materac dwustronny, co pół roku obracajmy go także na drugą stronę.

Stopka autorska: materace – http://www.domistyl.com.pl/materace-stelaze-poduszki/materace

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz