Jaki rodzaj przedszkola wybrać dla dziecka?

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Dlatego zaraz po urodzeniu zajmują się maleństwem osobiście, albo oddają pod opiekę komuś z rodziny. Problem zaczyna się w momencie, kiedy rodzice muszą iść do pracy, a nikt z rodziny nie może zostać z dzieckiem. Rozwiązaniem staje się przedszkole.

Reklama

dziecko ubrudzone farbąCoraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dziecko do przedszkola. Jednak większość ma duży dylemat, ponieważ swoją ofertę, co roku prezentują zarówno przedszkola publiczne jak i niepubliczne. Zatem czym obie te placówki różnią się od siebie?

Przedszkole publiczne

Większość rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do przedszkola, wybierają placówki publiczne. W większych miastach jest ich bardzo dużo, dlatego jest w czym wybierać. Plusem placówek publicznych jest na pewno fakt, iż są one tańsze od przedszkoli prywatnych. Głównie płaci się za wyżywienie i wyprawkę, czyli wszystkie rzeczy papiernicze i nie tylko, do edukacji dzieci. Również w takim przedszkolu osobno kupuje się prezenty na Mikołaja, czy Dzień Dziecka. Tak naprawdę koszt popytu dziecka w przedszkolu znacznie się zwiększa. Kolejnym wydatkiem są zajęcia dodatkowe, ponieważ za wszystkie lekcje, jak na przykład angielskiego, gry w szachy, czy tańca towarzyskiego są dodatkowo opłacane. Minusem przedszkoli publicznych jest na pewno krótki czas ich otwarcia. Placówki te już po południu są zamykane, dlatego niektórzy rodzice muszą się spieszyć z odebraniem ich pociech. W przedszkolach tych jest również zawsze dużo dzieci w poszczególnych grupach. Czasami jest ich nawet za dużo, a personel nie jest w stanie sobie poradzić i upilnować każdego dziecka.

Przedszkole niepubliczne

Przedszkola niepubliczne są zdecydowanie droższe, ale za to mają więcej mocnych stron. Plusem takich placówek jest fakt, iż za tzw. czesne, mamy wszystko opłacone, łącznie z wyżywieniem i zajęciami dodatkowymi. Przedszkola te są otwarte bardzo długo, dlatego też rodzić nie musi się martwić, że nie zdąży odebrać dziecka, albo pociecha nie będzie mieć zapewnionej opieki. W takich miejscach czas dziecka wypełniony jest co do minuty, a rodzice nie muszą się o nic martwić. W przedszkolach niepublicznych jest znacznie mniej dzieci, dlatego też pedagodzy mają czas na odpowiednią opiekę nad dziećmi. Dodatkowo prowadzone są zajęcia edukacyjne, które na pewno nie zostaną zapewnione i zorganizowane w przedszkolach publicznych. Rodzice posyłając dziecko do takiego przedszkola na pewno nie będą się o niego martwić przez cały dzień, jednak będzie to dla nich odczuwalne w kosztach.

Warto się więc zatem zastanowić, jaki rodzaj przedszkola wybrać. Czy zdecydować się na przedszkole publiczne, które jest tańsze i ma zdecydowanie więcej mankamentów, czy nie oszczędzać i posłać dziecko do przedszkola prywatnego, gdzie będzie miało zapewnioną profesjonalną opiekę przez cały dzień?

Stopka autorska: przedszkole kraków

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz