Jakie są przyczyny bezsenności?

Znowu się nie wyspałeś, ponieważ przez całą noc rzucałeś się z boku na bok? Bądź czujny, bo to prawdopodobnie pierwsze oznaki bezsenności. Sprawdź co może powodować ten nieprzyjemny stan!

Reklama

Nadmiar przyjmowanej kofeiny

Mimo iż jeden kubek kawy działa zbawiennie na naszą zdolność koncentracji, to jednak zbyt duża ilość kofeiny może poważnie zachwiać równowagę naszego organizmu i prowadzić do bezsenności. Należy pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa, lecz także herbata, cola, czekolada, energy drinki, a nawet niektóre środki farmaceutyczne. W przypadku problemów z zasypianiem należy kategorycznie wstrzymać się od spożywania kofeiny na dwie godziny przed snem.

Nieprawidłowe wykorzystanie łóżka

Chciałbym, żebyś raz na zawsze zakodował sobie w głowie, że łóżko służy tylko i wyłącznie do spania (i do współżycia)! Musisz “przekonać” swój mózg, że w chwili, gdy kładziesz się na łóżko, ten powinien doprowadzić do szybkiego zaśnięcia. Kategorycznie przestań praktykować oglądania telewizji, czytania książek czy nawet leżenia bez intencji spania. Myśląc łóżko masz mieć tylko jedno skojarzenie – sen.

Różne pory zasypiania i wstawania

Bardzo ważne jest utrzymanie stałych pór zasypiania i wstawania. Organizm ludzki nie lubi zmian. W sytuacji gdy zmuszamy go do różnych godzin snu “głupieje”, co może powodować bezsenność. Powinieneś kategorycznie pilnować czasu snu. Np. nawet wtedy, gdy masz później do pracy wstań wcześniej. Może to ci się wydawać początkowo okrutne, lecz gwarantuję, że już po tygodniu odczujesz rezultaty takiej dyscypliny.

Brak wysiłku fizycznego w ciągu dnia

Nasze organizmy można podzielić na dwa obszary: umysł i ciało. Większość z nas pracuje intelektualnie za biurkiem całkowicie zaniedbując ruch fizyczny. Prowadzi to do paradoksu, że chce nam się spać, a nasze ciało nie jest jeszcze dostatecznie zmęczone, by przejść w stan spoczynku. Dlatego warto zadbać o minimalną nawet dawkę ruchu fizycznego. Wystarczy nawet dziesięć minut biegania, pływania, albo pracy z ciężarami każdego dnia.

Nieprawidłowa temperatura w sypialni

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała temperatura może powodować bezsenność. W sypialni powinno być ok. 18 stopni. Warto też pamiętać o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia (i ewentualnym nagrzaniu w przypadku zimy) przed pójściem spać.

Stopka autorska: bezsenność – http://pokonaj-bezsennosc.interkursy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz