Jakie stoliki do salonu?

Stolik szklanyStoliki szklane, tradycyjne i klasyczne. Rodzajów jest wiele, podobnie jak konfiguracji. Ważne więc, żeby wiedzieć, co i gdzie można wstawić.

Kto chce urozmaicić wnętrze pokoju, powinien wstawić tam stolik. Albo kilka stolików. Dzięki nim pojawią się dodatkowe powierzchnie, kształty, formy. Można wykorzystać wiele sposobów na takie meble. Stoliki szklane, drewniane, wysuwane jedne spod drugich – każdy powinien wybierać sobie takie, które najlepiej pasują do danego wnętrza. No właśnie – czyli jakie?

Stoliki szklane – wszędzie dopasowane

Trzeba z nimi uważać. Na pozór wydaje się, że stoliki szklane to rozwiązanie, które może pasować do każdego wnętrza. Rzecz w tym, że nie zawsze. Wszystko zależy od rodzaju stolika i rodzaju wnętrza. Chociażby tego, czy ramy wykonane są z drewna czy metalu. Albo – czy w ogóle są jakiekolwiek ramy.

Jeśli wnętrza urządzone są w sposób tradycyjny, romantyczny czy rustykalny stoliki szklane bez ram będą kompletnie nie na miejscu. Inaczej, jeśli szkło będzie oprawione w drewno. Wówczas będzie można mówić o niezłej kompozycji.

Stoliki nowoczesne – tylko konkretnie

Z tymi jest jeszcze gorzej. O ile stoliki szklane pasują do różnych wnętrz, a jedyne o czym należy pamiętać to ich dopasowanie, to nowoczesne meble sprawdzają się tylko w nowoczesnych wnętrzach. A to oznacza, że w większości pomieszczeń nie zdadzą egzaminu.

Co nie znaczy, że mniejszość jest aż tak mała. Przeciwnie. Coraz więcej osób decyduje się urządzić mieszkanie w zgodzie z najnowszymi trendami designu. Dla nich takie nowoczesne stoliki będą w sam raz.

Stoliki romantyczne – tylko idylliczne

Odwrotność stolików nowoczesnych. Są dopasowane do pomieszczeń urządzonych w stylu tradycyjnym i rustykalnym. Można je wstawić do pokoi, w których stoją na przykład meble prowansalskie, jednak nie wpasują się tam, gdzie stoją te bardziej nowoczesne.

Tak, jak stoliki szklane są dość zróżnicowane. Mogą być zrobione z drewna, z różnego rodzaju metali czy bambusa. Ważne, żeby zachowywały charakter wyobrażonego romantyzmu. W przeciwnym razie znajdą się w innej kategorii.

Stoliki klasyczne – są uniwersalistyczne

Te są naprawdę uniwersalne. Sprawdzają się w większości pomieszczeń. Wprawdzie w radykalnie nowoczesnych wnętrzach będą wyglądały nieco dziwnie, ale do całej reszty powinny być dobrze dopasowane. Dlaczego?

Ponieważ są dość proste w formie. Bez udziwnień, niepotrzebnych ozdób czy zbędnych udziwnień. Prezentują sobą ponadczasową estetykę, która sprawdziła się przez lata w domach na całym świecie.

Stoliki historyczne – stylowe i czyste

To specyficzna kategoria umeblowania. Nadaje się przede wszystkim do wnętrz urządzonych w sposób nawiązujący do stylów historycznych. Trzeba jednak pamiętać, że takie stoliki muszą być także dopasowane do konkretnej epoki. Chyba, że komuś zależy na kompletnym eklektyzmie i nie przywiązuje wagi do spójności. Takich przypadków jest jednak niewiele.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.6/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz