Przedszkole prywatne, czy publiczne – jakie wybrać?

Wybierając przedszkole dla naszej pociechy często rodzice natrafiają na dylemat – wybrać prywatne przedszkola czy może placówki publiczne? Oprócz oczywistych takich jak lokalizacja (jak daleko mamy do placówki) czy godziny działania, jest kilka aspektów, które należy rozważyć przed dokonaniem wyboru.

Reklama

plac zabawPrzyjazne przedszkola powinny być dostosowane do potrzeb dzieci. Często bazy edukacyjne w placówkach prywatnych, o ile nie są lepsze, są po prostu nowsze od tych występujących w przedszkolach publicznych. Instytucja prywatnego punktu przedszkolnego lub klubu malucha to może nie nowość, ale nadal niezbyt powszechna w Polsce działalność. Budynki zazwyczaj są nowe lub odremontowane, wyposażenie ma maksymalnie kilka lat. Standard takiej prywatnej placówki jest zazwyczaj nieco wyższy.

Dodatkowym atutem przedszkola niepublicznego jest doświadczona, młoda kadra. Zazwyczaj przedszkolanki w takich placówkach ukończyły nie tylko studia z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, ale i różne dodatkowe kursy, które pomagają im pracować z trudnymi dziećmi lub wymagającymi specjalnych programów nauczania / rozwoju. Oczywiście tacy pedagodzy są również w placówkach miejskich, ale ilość specjalistów w odpowiednikach prywatnych jest zapewne wyższa.

Kolejna sprawa to ilość oraz jakość zajęć dodatkowych. W prywatnych przedszkolach, zdarza się, że dzieci nawet dwu-trzykrotnie w miesiącu mają zapewnione wycieczki, wyjścia do kina/teatru dla najmłodszych itp. Małe grupy dzieci pozwalają na poświęcanie im większej uwagi, ale również wspólne świętowanie małych sukcesów czy okazji – np. urodziny któregoś z dzieci.

Ważnym aspektem są również sprawy finansowe.
W przedszkolach niepublicznych w zeszłym roku nastąpiła reforma, która w niektórych przypadkach doprowadziła do tego, że czesne dziecka chodzącego do przedszkola państwowego jest podobne lub nawet wyższe od niektórych ofert przedszkoli prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, gdy rodzice wysyłają dziecko na więcej niż 8 godzin. Państwo dopłaca do kilku pierwszych godzin pobytu dziecka, natomiast każda kolejna kosztuje, często niemało (w zależności od samorządu). Przedszkola prywatne zazwyczaj stosują jedną stawkę miesięczną, na zasadzie czesnego.

Stopka autorska: prywatne przedszkola – http://ekoskrzat.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz