Jesteśmy w Unii Europejskiej i co to zmienia?

Od 1 maja 2004r. Polska należy do Unii Europejskiej (w skrócie UE). Mało jednak osób zdaje sobie sprawę jak to wpływa na nasze życie. Większość po prostu uważa, że wszystko podrożało. A jak jest naprawdę?

Reklama

źr. commons.wikimedia.org

Jednym z plusów wstąpienia do Unii jest na pewno pomoc finansowa, którą otrzymujemy. Przeprowadzona już na samym początku modernizacja rolnictwa oraz dopłaty bezpośrednio dla rolników były dla nich dużą szansą na rozwój. Dzięki Unii możliwa była również modernizacja infrastruktury. Łatwo to zauważyć przeglądając chociażby ogłoszenia rolnicze – Polscy rolnicy masowo pozbywają się starego wysłużonego sprzętu i zastępują go nabywając nowe, wyspecjalizowane maszyny czy kombajny i wydajne ciągniki podnoszące komfort pracy i pozwalające oszczędzać czas. Pomocą finansową Unia objęła również najuboższe rejony, którym pomaga wyrównać poziom życia oraz zajęła się rozwojem zasobów ludzkich.

Kolejnym plusem są różne programy oraz projekty europejskie. Dzięki nim mamy między innymi lepszą edukację i różne szanse rozwoju dla młodzieży. Również z myślą o nich powstają nowe miejsca pracy nie tylko w kraju, ale również za granicą w obrębie krajów należących do Unii. Polska kultura oraz osiągnięcia naukowe także zyskały na naszym przystąpieniu do UE ponieważ łatwiej nam je upowszechniać.

Możemy też czuć się bezpieczni, ponieważ posiadamy wspólną politykę zagraniczną wśród państw Unii. Ponadto wewnętrzne granice stoją przed nami otworem.

Oczywiście wstąpienie do Unii Europejskiej nie niosło za sobą samych plusów. Jednym z minusów była inflacja prawa (tworzenie większej ilości praw) oraz biurokracji, ponieważ różne przepisy unijne wymagają w tych kwestiach mnogości i drobiazgowości.

Młodzi i zdolni ludzie dostali szansę na poszukiwanie lepszych perspektyw życiowych po za granicami naszego kraju. Emigracja przyczynia się do zmniejszenia przyrostu naturalnego co niesie za sobą dużo negatywnych skutków. Ich przykładem może być fakt, że kiedy w kraju jest więcej emerytów niż ludzi pracujących jest problem z ich utrzymaniem. Nauczyciele również tracą pracę za względu na zamykanie szkół z powodu braku uczniów, którzy uczęszczają do placówek za granicą. No i oczywiście z naszego kraju znikają świetni specjaliści z różnych dziedzin.

Zagrożona jest nasza tożsamość narodowa. Za względu na unifikację naszych obyczajów czy tradycji. Powinniśmy mimo wszystko dbać o naszą odmienność narodową, ponieważ między innymi to wpływa na to, że czujemy się patriotami.

Fakt, że wszystko podrożało również jest prawdą. Niestety nastąpił szybszy wzrost kosztów życia, a na wzrost dochodów musimy jednak poczekać.

Również narzucone przez Unię ograniczenia na przykład w kwestii rolnictwa wpływają negatywnie na nasz kraj i jego gospodarkę. Konkurencja z innych państw w kwestii sprzedaży towarów też przyczynia się do trudności ze zbytem.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, Unia Europejska nie należy do wyjątków. Jednak nie oceniajmy pochopnie czy wstąpienie do niej było dla nas dobrze czy złe. To będzie można ocenić dopiero z perspektywy wielu lat.

Stopka autorska: rolniak.pl – ogłoszenia rolnicze

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz