Łączenie sportu z jogą

Gdy ćwiczy się dowolny sport warto łączyć go z inną dyscypliną – choćby dla zachowania wszechstronności. Jednym z najlepszych wyborów jest przy tym joga. O ile większość sportów koncentruje się na ogólnej sprawności, szybkości, sile, czy wytrzymałości, o tyle w tym przypadku mamy do czynienia z poprawą elastyczności ciała, a to ma bardzo bezpośrednie przełożenie na jakość innych ćwiczeń.

Korzyści

Uzyskiwane dzięki jodze lepsze rozciągnięcie pozwala na uzyskanie lepszych efektów. Z kolei stopniowo trenowana umiejętność rozluźniania się przydaje się w trakcie odpoczynku po treningach, tym samym wpływając również na tempo regeneracji organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż dyscyplina ta wykształca cierpliwość, a to, jak wielkie znaczenie ma ta cecha przyzna każdy psycholog sportu.

Ćwiczenia giętkości

Jak zacząć?

Oczywiście nie każdy przekona się do jogi, dlatego na początku najlepiej pójść na próbę na jedną czy dwie sesje ćwiczeniowe i zobaczyć jak się z tym czuje. Oczywiście początkowo część ćwiczeń może okazać się trudna, zwłaszcza dla osób o niskim poziomie rozciągliwości i o twardych stawach i ścięgnach. Jednakże o to właśnie chodzi, aby przezwyciężyć tego typu problemy.

Zresztą trzeba zauważyć i to, że łatwe poddanie się właśnie z powodu zbyt dużej trudności może być sporym błędem dla osób uprawiających inne dziedziny sportu. Sztywność mięśni i niewielki zakres rozciągliwości może niestety podwyższać ryzyko kontuzji. Z kolei sprawne rozluźnianie pozwala dłużej utrzymywać wysiłek – co potwierdzą zwłaszcza biegacze długodystansowi, wśród których wiele osób nieraz pod koniec dystansu maratońskiego miało okazję walczyć ze skurczami.

Oczywiście by upewnić się, że to coś dla nas warto zapisując się porozmawiać z osobą prowadząca i wyjaśnić czego się oczekuje oraz czego się spodziewać.

Jeśli przypadnie do gustu

W przypadku gdy dobrze ocenimy korzyści z uczestniczenia w tego typu treningach, warto będzie zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, wśród których główny prym wiedzie mata do jogi. Jasne, można wykonywać wszystko bezpośrednio na parkiecie sali ćwiczeniowej, ale jednak komfort jest kompletnie inny. Można również sięgać po zwykłą karimatę, ale to również nie do końca jest to, co w przypadku wyspecjalizowanych mat, chociażby ze względu na trochę inaczej dobrane rozmiary.

Główne cechy mat do jogi

Wydawać by się mogło, że w takim razie wystarczy sięgnąć po nieco krótszą karimatę, ale temat jest bardziej skomplikowany. Przede wszystkim chodzi o przyczepność, fakt, że ćwiczenia wykonywane na nieodpowiednim materiale mogą kończyć się ślizganiem się i dekoncentracją w trakcie wykonywania kolejnych pozycji jogińskich.

Jeśli mata do uprawiania jogi jest zrobiona z głową problem ten jest rozwiązywany w pierwszej kolejności. Ale dba się wtedy i o inne sprawy, jak choćby to, czy łatwo się ją przenosi. Przykładowo część producentów oferuje świetne pokrowce, rzecz przydatna zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, gdy deszcz lub śnieg mogłyby zawilgocić matę. Innym aspektem jest grubość materiału i pogodzenie go z lekką wagą, a tą z kolei z dużą wytrzymałością na ścieranie. Wreszcie warto sprawdzić czy po rozłożeniu maty się nie zawijają. W ocenianiu tych wszystkich aspektów przydane są oczywiście opinie na forach internetowych.

Źródło: Yoga Bazar, sklep dla trenujących jogę.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz