Joomla 2.5 – co nowego?

Na początku roku ukazała się kolejna odsłona popularnego systemu zarządzania treści CMS Joomla, która oznaczona została numerem 2.5. Wersja ta zastąpiła swoje poprzedniczki, czyli wersje 1.7 i 1.6, które opublikowane zostały raptem kilka miesięcy wcześniej i był tylko wersjami przejściowymi między platformą używaną przez ostatnie lata, czyli Joomlą 1.5, a najnowszą odsłoną systemu oznaczoną cyfrą 2.5.

Reklama

joomlaWielu programistów i webmasterów słysząc o nowej odsłonie CMS-a spodziewało się prawdziwej rewolucji, zarówno pod względem budowy systemu, jak i jego możliwości. Niestety oczekiwania te spaliły na panewce, ponieważ wersja 2.5 to nieco ulepszona poprzedniczka, czyli Joomla 1.5, która nadal w dużej mierze opiera się na plikach php i xml. Brak zmiany w sposobie kodowania i mechanizmie działania systemu nie był jedynym rozczarowaniem, jakie spodka osoby zapoznające się z nową wersją Joomli. Kolejnym rozczarowaniem w przypadku wersji 2.5 jest fakt, że wiele dodatków dostępnych dla wersji 1.5 nie działa na nowej odsłonie tego popularnego CMS-a, a jedynym sposobem ich użycie jest włączenie opcji spuścizn, która nie we wszystkich przypadkach działa prawidłowo.

Jednak oprócz rozczarowań, nowa wersja Joomli niesie ze sobą także kilka ulepszeń, które na pewno jeszcze bardziej ułatwią pracę z tym systemem i tworzenie funkcjonalnych stron internetowych. Jednym z takich ulepszeń jest bez wątpienia automatyczna aktualizacja systemu, która może się odbyć w dowolnym momencie, tuż po pojawieniu się nowej łatki systemu. System samodzielnie sprawdza, czy posiadana wersja CMS-a jest aktualna i w razie potrzeby aktualizuje ją na bieżąco.

Innym ciekawy rozwiązaniem, które ułatwi życie właścicielom stron www opartych na tym systemie jest możliwość tworzenia hierarchii kategorii, co w poprzedniej wersji CMS-a nie było możliwe. Dobrze znane osobom związanym z Joomlą sekcje i kategorie, zostały okrojone do samych kategorii, które możemy odpowiednio zagnieżdżać, co przydatne jest zwłaszcza w przypadku rozbudowanych portali.

Kolejne nowe opcje w Joomli, które sprawiają że strony www oparte na tym systemie są jeszcze łatwiejsze w obsłudze, to możliwość dodawania notek do poszczególnych pozycji menu, modułów itp.,  a także możliwość ustawienia moduły dla nie zaznaczonych pozycji w menu lub pozycji wszystkich z wyjątkiemw wybranych.

CMS Joomla 2.5 mimo braku radykalnych zmian to ciągle jeden z najlepszych dostępnych systemów zarządzania treścią, który każdy z nas może mieć bez wydania ani jednej złotówki. Jednak na prawdziwą rewolucję będziemy zmuszeni poczekać do wersji 3.0, która najprawdopodobniej wydana zostanie za kilkanaście miesięcy.

Stopka autorska: strony www – http://www.webpiksel.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz