Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część III

Wiernym czytelnikom dziękuję, że dotrwali do części trzeciej a zarazem ostatniej, dotyczącej tym razem odrobinę tematyki poruszanej już w części II artykułu, lecz nie do końca znanej i dobrze wyjaśnionej, zwłaszcza pośród starszej części specjalistów instalatorów. Chodzi mi tutaj oczywiście o takie media transmisyjne które wykorzystywane są do nowoczesnych rozwiązań – głównie światłowody i kable koncentryczne. A więc do dzieła!

Reklama

Wielokrotnie gdy udaję się na łowy przed realizacją instalacji dla klienta, moim celem staje się hurtownia elektryczna, ma kilka zaprzyjaźnionych sklepów i hurtowni, myślę, że wymienianie ich tutaj jest stratą czasu, tym bardziej, że temat tego artykułu intryguje mnie już od kilku dobrych lat.

Światłowód
Światłowód – przewód optyczny. Przez Wesley Fryer via Flickr

Skrętka – niby znana, ale tajemnicza

Jako, że w tym artykule mam zamiar skupić się na mediach przewodowych, to na początku nie mogę pominąć chyba najbardziej znanego z nich – skrętki. Każdy z nas zapewne spotkał się z tym pojęciem, głównie dlatego, że linie telefoniczne czy kable związane z połączeniem internetowym obsługiwane są za pomocą właśnie takiego kabla. Tak więc skrętka to specjalny rodzaj kabla, składający się z czterech par żył które tworzy osiem przewodów. Wykonane są tak dlatego, że każda para posiada przewód do transportu sygnałów – napięcia oraz przewód uziemiający. Kluczem takiego rozwiązania jest odpowiednia polaryzacja obu przewodów tak aby uniknąć podczas transmisji sygnału, zbędnych szumów i zakłóceń.

Skrętka
Skrętka wykonana ręcznie, bez par przewodów. Przez oskay via Flickr

Ciekawostką jest informacja, że im więcej w danym kablu ze skrętką więcej par przewodów tym mniejsza szansa wystąpienia szumów i zakłóceń – ma to niebanalne znaczenie w przypadku rozmów telefonicznych czy transmisji danych do obsługi połączenia internetowego. Aby jeszcze bardziej zniwelować występowanie szumów i zakłóceń, stosuje się specjalną folię aluminiową oddzielającą pary przewodów w skrętce – takie rozwiązanie jednak wymusza na połączeniach realizowanych za pomocą tego typu kabla, połączeń nie większych niż 100 m – tak więc, planując połączenie dwóch budynków za pomocą skrętki, trzeba wziąć pod uwagę czy tańszym rozwiązaniem na połączenie internetowe lub jego podział, nie będzie zastosowanie routera z anteną kierunkową. Pozostawmy już typy skrętek, bo to temat stricte specjalistyczny, a nie chciałbym Was moi drodzy zanudzać danymi technicznymi etc. etc.

Kabel koncentryczny

Przejdźmy do drugiego typu medium transmisyjnego, mojego ulubionego, często mylonego z opisana wyżej skrętką. Tak oto przedstawiam Państwu kabel koncentryczny – często przez specjalistów określany jako współosiowy. A dlaczego? Już śpieszę w wyjaśnieniami. Przewód taki składa się z przewodu głównego oraz ekranu – takie zastosowanie najczęściej spotykamy w przewodach AV do odbioru sygnału antenowego. Podobnie jak w przypadku skrętki, ekran (tam folia albuminowa) chroni przewód wewnętrzny przed wszelakimi zakłóceniami zarówno fal radiowych, jak i zwarciami zewnętrznymi czy przepięciami i polem magnetycznym.

Światłowody – szybkość i przepustowość

Ostatnim z kabli który pozostał do omówienia jest światłowód. Rola światłowodów jako przewodów przesyłających informację cyfrową wzrosła wraz z rozwojem technologii mediów transmisyjnych oraz potrzeba uzyskania coraz szybszych odpowiedzi na zadane informacje. Światłowody stanowią obecnie ponad 70% linii przesyłowych dla danych internetowych czy intranetowych.

Szybkość światłowodów zapewnia wykorzystanie do ich produkcji cienkich włókien szklanych które przenoszą informacje czy sygnały za pomocą fali świetlnej, co za tym idzie są wielokrotnie szybsze niż zwykłe przewody w których płynie sygnał ciągły. Szybki rozwój oraz popularność zapewniła światłowodom wysoka przepustowość. Oczywiście koszt stworzenia sieci światłowodowej jest kilkunastokrotnie wyższy niż standardowej sieci opartej o sygnały elektryczne, jednak zysk biznesowy jest niejednokrotnie wiele razy wyższy od poniesionych kosztów.

Tak oto drogi czytelniku, przeprowadziłem Cię przez trudną i zawiłą tematykę kabli i przewodów elektrycznych. Mam nadzieję, że informacje które Ci przekazałem rozjaśnią i uporządkują Twoja wiedzę.

Postanowiłem podzielić mój artykuł na kilka części. Poniżej prezentuję linki do pozostałych części, wraz z krótkim opisem co w nim drogi czytelniku znajdziesz:

  • Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część II – informacje na temat mediów transmisyjnych oraz podział funkcjonalny przewodów elektrycznych
  • Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część III – informacje na temat mediów transmisyjnych innych od kabli (światłowody, kable koncentryczne)

 

Stopka autorska: hurtownia elektryczna – http://www.ins-el.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz