Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część I

Wielokrotnie analizując informacje na temat polskiego rynku kabli i przewodów elektrycznych, nie natrafiłem na artykuły starające się wyjaśnić potrzebę istnienia kabli i przewodów dla poprawnego funkcjonowania instalacji elektrycznych. Mimo, że są to artykuły elektryczne, których podstawowym zadaniem jest przesył energii, to większość osób spoza branży elektroinstalacyjnej nie jest w stanie odróżnić kabla elektrycznego od energetycznego. Najczęściej podczas rozmów z osobami, nazwijmy je „postronnymi” słyszymy:

„Przecież to oczywiste, kable elektryczne to te w ścianie, które zapewniają przepływ prądu w instalacji domowej, a kable energetyczne? Jak sama nazwa wskazuje to te które służą do przesyłu prądu od elektrowni do mojego domu”.

instalacja okablowania
Instalacja kabla energetycznego w jednej z dzielnic Nowego Jorku. Anthony Quintano via Flickr

Choć zdanie to nie mija się z prawdą, to miesza pojęcia fachowo zwanego medium transmisyjnego i pojęcie kabla i przewodu elektrycznego. Aby zapobiec kolejnym „niedomówieniom” postanowiłem napisać artykuł który raz na zawsze sklasyfikuje i podzieli rodzaje mediów transmisyjnych i wyjaśni różnicę między kablem a przewodem.

To w końcu kabel czy przewód?

Niejednokrotnie podczas mojej pracy instalatora elektrycznego, czy serwisanta systemów zabezpieczających dedykowanych dla energetyki czy mniejszych rozwiązań domowych spotykałem się z mieszaniną pojęć związanych z instalacjami elektrycznymi, w których chaos powodował, problemy komunikacyjne z klientem czy kontrahentem.

Oczywiście, nie wszyscy są specjalistami, jednak dwadzieścia minut które spędzisz na przeczytaniu tego artykułu, drogi czytelniku, powinno wprowadzić Cię do świata instalacji elektrycznych, w taki sposób abyś za każdym razem mógł podczas rozmowy z serwisantem czy przedstawicielem firmy instalatorskiej, określić jednoznacznie co w instalacji elektrycznej sprawa problem i gdzie mogą być jego podwaliny. Zatem zapraszam do świata kabli i przewodów.

    Zacznijmy od kilku definicji:

  • Kabel elektryczny – to odmiana przewodu elektrycznego który w swojej strukturze posiada jeden bądź kilka żył przewodów elektrycznych, izolowanych wzajemnie 1. Dodatkowo cała ta struktura izolowana jest za pomocą rur bądź okładzin o klasie ochronności 0 2 (ochrona przed dotykiem bezpośrednim). Ochronna powłoka kabla, zabezpiecza znajdujące się w nim przewody (izolowane) przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych jak i czynników mechanicznych a także stanowi zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. Dodatkowo część specjalistów i teoretyków z polskich uczelni zdefiniowała kabel elektryczny następująco: „wyrób przemysłowy składający się z jednej lub więcej żył izolowanych w ochronnej powłoce lub pancerzu” – mówi nam dr inż. Tomasz Rzepa, z Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Podobną definicję możemy znaleźć również na polskich stronach Wikipedii
  • Przewód elektryczny – jest elementem obwodu elektrycznego służącego do prowadzenia prądu po określonej ścieżce 3, wytyczonej zgodnie z projektem instalacji elektrycznej. Większość przewodów elektrycznych wykonana jest albo z aluminium albo z miedzi. Najmniejsze opory a co za tym idzie utraty energii elektrycznej dają złote kable, ale jak sami się domyślacie stosunek strat energii i ich ceny do ceny kabli wyjaśnia wszystkie „ale”. Stosowanie kabli aluminiowych i miedzianych, ze względu na niskie opory podczas przesyłania prądu, jest uzasadnione. Przewód elektryczny który jest izolowany to kabel elektryczny (izolowany najczęściej plastikową lub gumową izolacją), natomiast w przypadku przewodów napowietrznych, które nie są izolowane, materiał izolacyjny stanowi otaczające je powietrze.

Te dwie proste definicje powinny pomóc w odpowiednim identyfikowaniu pod względem nazewnictwa elementów sieci elektrycznej.

Słupy energetyczne
Słupy energetyczne na drodze stanowej 237, pomiędzy Arizoną a Teksasem. Przykład przewodów napowietrznych w których izolatorem jest powietrze. TooFarNorth via Flickr

Podsumowanie dla niecierpliwych

Podsumowując tę część z serii artykułów. Najprostszym elementem sieci elektrycznej jest przewód elektryczny, to on odpowiada za przesył prądu elektrycznego i wytycza jego drogę przesyłu. W przypadku gdy przewód jest izolowany staje się kablem elektrycznym, podobnie gdy jest to kabel, na przykład, koncentryczny (zapewniający pracę instalacji antenowych AV – niskonapięciowych). Mimo tego, że wewnątrz jego jest kilkanaście przewodów nieizolowanych, to izolacja ogólna kabla sprawia, że z przewodu staje się kablem elektrycznym. Najprostszym przykładem przewodów elektrycznych są napowietrzne linie przesyłowe. Natomiast przykładem kabli elektrycznych, kable będące podstawą każdej instalacji elektrycznej w domu.

Postanowiłem podzielić mój artykuł na kilka części. Poniżej prezentuję linki do pozostałych części, wraz z krótkim opisem co w nim drogi czytelniku znajdziesz:

  • Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część II – informacje na temat mediów transmisyjnych oraz podział funkcjonalny przewodów elektrycznych
  • Kable elektryczne i przewody. Technologia tak ma – część III – informacje na temat mediów transmisyjnych innych od kabli (światłowody, kable koncentryczne)

Przypisy:

1. Kabel elektryczny. http://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_elektryczny. Dostęp: 08-25-2012
2. Ochrona przeciwporażeniowa. http://www.ciop.pl/6599.html. Dostęp: 08-25-2012
3. Przewód elektryczny. http://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_elektryczny. Dostęp 08-25-2012

Stopka autorska: artykuły elektryczne – //www.ins-el.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz