Ogrzewanie w domu – kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe?

W domu, jednym z najważniejszych elementów jest ogrzewanie. Oczywiście w całym domu można zastosować jednakowa instalację grzewczą, ale są pomieszczenia, w których lepiej sprawdza się ogrzewanie jednego rodzaju, a w innych innego. Najpopularniejsze typy instalacji grzejnych to tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe (kaloryfery) i ogrzewanie podłogowe – coraz bardziej popularne w Polsce. Jaki typ wybrać do jakiego pomieszczenia i na co zwracać uwagę? O tym przeczytasz poniżej.

Reklama

kaloryferPowoli odchodzi się od tradycyjnych systemów grzewczych opartych o brzydkie kaloryfery i rurki wystające zewsząd. Coraz większy nacisk kładzie się na estetykę i oszczędność (energooszczędność oraz koszty). Wygoda i estetyka ogrzewania podłogowego, gdzie podłoga stanowi jedyne źródło ciepła – brak kaloryferów i rurek – oraz efektywność kosztowa powodują, że to rozwiązanie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Mimo to nie jest to idealne rozwiązanie i posiada swoje wady.

Do najważniejszych z nich należy między innymi to, że instalację podłogową, już na etapie wylewki, należy przeprowadzać bardzo starannie, ponieważ każde uchybienie może skutkować zniszczeniem instalacji. A jak nie trudno się domyśleć naprawa może być trudna. Dla przykładu – złe wylanie i wypoziomowanie wylewki może skutkować połamaniem grzewczej konstrukcji nośnej znajdującej się pod podłogą. Drugą istotną wada jest dość wysoki koszt samego zainstalowania ogrzewania podłogowego.

Co zatem? Pewnym rozwiązaniem, często stosowanym, jest system mieszany. Dla części pomieszczeń stosuje się ogrzewanie podłogowe, dla części grzejnikowe. Wydawałoby się, że wymaga to osobnych układów grzewczych. Jednak nie do końca – ponieważ wystarczy tylko zamontować odpowiedni system regulacyjno mieszający, który za wszystko będzie odpowiadał.

Stopka autorska: wylewki – http://certech.com.pl/pm/?sub=6&sub2=12&lang=pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz