Kamień i jego zastosowanie w budowictwie

Kamień to naturalny i najstarszy materiał budowlany jakiego używa człowiek. Jego właściwości i ciężar sprawiały nam duże trudności z obróbką i transportem. Doskonałym przykładem użycia kamienia są piramidy Faraonów w popularnym Egipcie. Bloki skalne, które były używane do budowy to wielotonowe bloki, które były wciągane przez robotników na linach, a budowa trwała kilkadziesiąt lat. W obecnym czasie gdzie technologia jest bardzo zaawansowana obróbka i transport to już żaden problem, dlatego kamień znalazł zastosowanie w wielu odłamach budownictwa.

Reklama

blat z kamienia

Najpopularniejszymi rodzajami kamienia jest granit, marmur i piaskowce.  Granit to najtwardszy kamień a jego popularne odmiany to Baltic Brown, Bianco Cristal i Carmen Red.  Ze względu na jego wyjątkową gęstość i twardość polecany jest na blaty kamienne do kuchni. Posiadając taki blat możemy śmiało na nim kroić różne produkty oraz stawiać bardzo gorące garnki prosto z kuchenki.

Marmur to kolejna popularna odmiana kamienia. Jego różne odmiany to Bolechowice, Calacatta, Crema Marfil oraz Green Forest. Marmur jest cenionym materiałem na nagrobki, posadzki i schody. Wykonane z marmuru schody są  bardzo odporne i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety ze względu na dość wysokie koszta takie schody możemy głównie zobaczyć w budynkach państwowych, bankach i firmach ubezpieczeniowych. Schody mogą być różnych kształtów, począwszy od prostych, przez zabiegowe, wachlarzowe po kręcone i łukowe.

schody z kamienia

Podobnie wygląda sprawa z posadzkami. Głównym materiałem, z którego się je wykonuje to właśnie marmur. Posadzki jak i schody są bardzo trwałe i łatwe do sprzątania.  Jednak  zarówno jak i schody kamienne tak i posadzki są bardzo drogie, dlatego tylko garstka ludzi decyduje się na takie rozwiązanie w swoim domu. Posadzki kamienne mogą być proste, pasowane, caro oraz dzikówki.

Kolejnym przykładem zastosowania kamienia w budownictwie to kominki, a dokładniej ich zewnętrzna obudowa. Zastosowanie tutaj kamienia daje gwarancje przeciwpożarowe oraz rozmaite kształty, gdzie ograniczenie to tylko nasza fantazja.

Jak widać kamień ma rozmaite zastosowanie w budownictwie i w obecnych czasach jest coraz bardziej popularny.

Stopka autorska: blaty kamienne – http://www.kamted.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz