Kamienne komnaty

FototapetaWielu stylistów zajmujących się aranżacją wnętrz uważa, że najlepszym i najpiękniejszym materiałem wykończeniowym jest naturalny kamień. Jego największym atutem jest bardzo duży wybór możliwości. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia lub jego stylistyki, można dobrać odpowiedni kolor, fakturę lub wzór. Dzięki temu możliwe jest swobodne kształtowanie charakteru danego pomieszczenia. Ściany wykończone z wykorzystaniem naturalnego kamienia są eleganckie i trwałe. Niestety okazała prezencja takich rozwiązań powiązana jest z dość znacznymi kosztami. Znacznie tańsze są tapety ścienne, fototapety czy tynki dekoracyjne, które też pięknie prezentują się na ścianach naszych domów czy mieszkań. Zwłaszcza fototapety, które przygotowywane są na nasze indywidualne zamówienie np. ze zdjęcia z wakacji, czy obrazka narysowanego przez naszą ukochaną pociechę.

Reklama

Na potrzeby budownictwa jednorodzinnego oraz do wykończenia ścian w mieszkaniach  najczęściej wykorzystuje się formatowane płytki o grubości od 0,5 do 1,5 centymetra. Dostępne są również płyty cięte na zamówienie o wymiarach 250 na 150 centymetrów. Kamień jest niezwykle funkcjonalnym materiałem. Do niedawna stosowany był do wykańczania łazienek, toalet i kuchni w salonach. Kamienne elementy pojawiały się również w okolicach kominków. Współcześnie kamienne elementy są bardzo powszechne. Zazwyczaj występują w formach łączonych z drewnem i dekoracyjnymi tynkami.

Granit jest najtwardszym materiałem. Występuje w formach gruboziarnistych oraz drobnoziarnistych. Ponieważ nie jest nasiąkliwy , to często używa się go do wykańczania ścian w pomieszczeniach wilgotnych. Marmur jest z kolei jednym z najczęściej stosowanych kamieni. Liczne domieszki mineralne sprawiają, że występuje w różnych barwach. Jest mniej odporny niż granit i mogą się na nim pojawiać elementy zmęczenia materiałowego, jeśli jest zbyt intensywnie eksploatowany. Poza tymi dwoma twardymi kamieniami naturalnymi często stosuje się również piaskowce, łupki, trawertyny i wapienie.

Decydując się na wykończenie ścian lub ich fragmentów przy pomocy naturalnego kamienia, powinniśmy zadać sobie trud sprawdzenia, jakich metod konserwacji dany materiał potrzebuje. Niektóre kamienie, jak granit są odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrze, w tym również na chemię gospodarczą. Marmury i trawertyny są niezwykle urokliwe, jednak ich pielęgnacja wymaga większego zachodu, ponieważ mają tendencję do plamienia się.

Stopka autorska: tapety ścienne – http://www.sklep.nina.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz