Katowice – miasto kultury

Przez długie lata Katowice kojarzone były wyłącznie z przemysłem ciężkim. Fakt ten był aktualny jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak dzisiejsze Katowice rozwijają się w zupełnie innych sektorach, jednym z nich jest kultura. Bardzo ważną inwestycją w tym zakresie jest ostatnimi czasy budowa nowego muzeum śląskiego, które to ma powstać właśnie na terenie nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Zakończenie tego ogromnego projektu wartego w sumie blisko 330 mln zł jest planowane na rok 2013. Po ukończeniu obiektu będzie on oferował miłośnikom kultury 6000 m2 powierzchni wystawienniczej.

Reklama

Katowice obok budowy nowych obiektów ubiegają się również o tytuły, które potwierdziłby tak poczynione starania w bardziej formalny sposób. Jednym z nich jest niedawno zgłoszona kandydatura Katowic do miana miasta muzyki. Ten prestiżowy tytuł z zakresu kultury nie jest jednak przypadkowym wyborem. Katowice od wielu lat organizują największy w Polsce festiwal muzyki bluesowej – Rawa Blues. Istotne są również takie wydarzenia jak Off Festival, Jazz Art Festiwal czy Tauron Nowa Muzyka. Są to wydarzenia muzyczne, które przyciągają widzów z terenu całego kraju. Warto ponadto wspomnieć o tym, że w Katowicach mieści się jedyny w Polsce Instytut Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Do miejsc wpisujących się w schemat miasta kultury zalicza się również znany wszystkim Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Znajdujący się na pograniczu Chorzowa i Katowic park należy do jednych z największych w Europie i świecie. Oprócz obiektów o charakterze sportowym oraz zoologicznym nie brakuje tu również atrakcji o charakterze kulturalnym jak np.: krąg taneczny, w którym odbywają się

częste musicale, hala wystaw, gdzie odbywają się cyklicznie międzynarodowe wystawy kwiatów,  planetarium czy kotlina dinozaurów. W ostatnim czasie zdecydowano się dla zwiększenia rozpoznawalności parku również poza granicami Polski na sformalizowanie nazwy Silesia Park wywodzącej się z często stosowanej nieformalnie przez mieszkańców nazwy – Park Śląski.

Z powodzeniem można stwierdzić, że w Katowicach każda osoba zainteresowana wydarzeniami związanymi z kulturą znajdzie interesujące dla siebie miejsce. W tym celu wystarczy odwiedzić strony internetowe wymienionych wcześniej organizatorów, gdzie nie brak informacji o najciekawszych wydarzeniach ze stolicy Górnego Śląska. Starania władz miasta oraz liczne obywatelskie projekty przyczyniają się do zmiany krajobrazu miasta oraz samego postrzegania Katowic jako miasta pełnego kulturalnych wydarzeń.

Stopka autorska: ogłoszenia Katowice

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz