Katowice stawiają na kulturę

Kopalnie, hałdy i przygnębiająca szarość katowickich ulic powoli zaczynają być przeszłością. Stolica Górnego Śląska postanawia zmienić swój wizerunek i dołączyć do czołówki polskich miast.

Reklama

Spodek w KatowicachKatowice długo musiały czekać, nim władze zdecydują się wreszcie zmienić wizerunek miasta. Do tej pory stolica Górnego Śląska kojarzona była raczej z miejscem dość przygnębiającym i smutnym, a to za sprawą wszędobylskich kopalni i pozostałości po nich. Przemysłowy charakter miasta nie wpływał na jego pozytywny wizerunek. Kominy, odrapane kamienice robotnicze, hałdy, stare zabudowania kopalni stają się powoli przeszłością i niedługo dym będzie się unosił tylko z kominów krematorium w Katowicach.

Przemiany gospodarcze w Katowicach

Zmiana wizerunku miasta wiąże się głównie ze zmianami gospodarczymi w tym regionie. Niegdyś potężna aglomeracja przemysłowa z największymi w Polsce kopalniami i hutami odchodzi od swoich przemysłowych korzeni i stawia na rozwój sektora usługowego. Dzisiaj ponad 73% zatrudnionych w Katowicach pracuje w sektorze usługowym.  I nie są to usługi pogrzebowe, jak mawiają złośliwi, lecz usługi obejmujące bankowość, finanse, telekomunikację, informatykę czy zarządzanie.

Ze wszystkich katowickich kopalni pozostało tylko 7, a w ich miejsce powstają nowe centra handlowo-rozrywkowe, muzea,  punkty widokowe, apartamenty oraz biurowce.

”Ponad 73% zatrudnionych w Katowicach pracuje w sektorze usługowym.”

Imprezy kulturalne w Katowicach

Władze miasta idą śladami Wrocławia i dokładają starań, by zmienić wizerunek miasta oraz rozpromować je na całą Polskę. Coraz więcej mówi się o rozwoju kulturalnym miasta oraz sektorze rozrywkowym. Miasto dokłada wszelkich starań, by promować imprezy kulturalne. W zeszłym roku w Katowicach odbyły się miedzy innymi:

  • OFF Festival 2011
  • XXXI Rawa Blues Festival
  • XX Biennale Plakatu Polskiego
  • XIII Letni Ogród Teatralny
  • II Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN
  • VI Tauron Nowa Muzyka

Katowice w ubiegłym roku starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale tak jak Lublin i Gdańsk, przegrały w walce z Wrocławiem, który posiada o wiele większe doświadczenie w przygotowaniach do tego rodzaju imprez. Miejmy nadzieję, że Katowice dalej podążą kierunkiem, który sobie obrali i wkrótce przybiją ostatni gwóźdź do trumny dla starych, smutnych, przemysłowych Katowic.

Stopka autorska: krematorium w Katowicach – http://www.mementis.pl/porady/80,Krematorium+Katowice.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz