Kiedy stosować ochraniacze na łokcie?

Urazy stawów łokciowych, ze względu na skomplikowaną budowę samego stawu m.in. wiele możliwych płaszczyzn ruchu, należą do jednych z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu. Warto zatem zawczasu zadbać o prawidłową ochronę tego wrażliwego i podatnego na uszkodzenia miejsca, korzystając z powszechnie dostępnego zabezpieczenia ortopedycznego w postaci specjalistycznych ochraniaczy na łokcie.

Reklama

Oczywiście z takich specjalistycznych ochraniaczy nie musimy korzystać przy podejmowaniu każdego typu aktywności. Jednak w pewnych dyscyplinach sportowych, uprawianych nawet na poziomie amatorskim lub wręcz rekreacyjnym, ochraniacze na łokcie będą jak najbardziej wskazane. O jakie aktywności zatem chodzi?

Przede wszystkim będą to dyscypliny, w których narażeni jesteśmy na bolesne upadki wynikające z charakteru danego sportu – może być to siatkówka, piłka ręczna czy koszykówka, gdzie upadek jest częścią składową gry, a na dodatek nie jest on w żaden sposób amortyzowany przez miękką nawierzchnię (tak jak dzieje się to w przypadku piłki nożnej), ponieważ zwykle gramy na twardym, drewnianym parkiecie.

Drugą kategorią sportów, w których powinno korzystać się z tego typu ochraniaczy, będą dyscypliny, w czasie uprawiania których rozwijane są znaczne prędkości. Będą to m.in. jazda na rowerze, jazda na rolkach czy deskorolce. W tym przypadku ochraniacze na łokcie zabezpieczają przede wszystkim przed możliwym zdarciem naskórka w czasie upadku oraz towarzyszącym mu bolesnym stłuczeniom. Niestety żaden rodzaj ochraniacza nie zabezpieczy nas przed groźniejszymi kontuzjami, wynikającymi z brawurowej jazdy i upadków przy większych prędkościach.

Trzecim wskazaniem do używania wspomnianych ochraniaczy może być dowolna aktywność fizyczna, którą podejmujemy po przebytym urazie stawu łokciowego. W takiej sytuacji ochraniacze na łokcie pełnią funkcję zabezpieczenia profilaktycznego, chroniąc wcześniej uszkodzony staw przed ponowną kontuzją. Oczywiście dobór określonego rodzaju ochraniacza powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem specjalistom lub rehabilitantem i odpowiednio dobrany względem indywidualnych potrzeb danej osoby.

Stopka autorska: http://www.ortopedio.pl/ – ochraniacze na łokcie

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz