Kierowanie ludzkim umysłem

Jako student dziennikarstwa zastanawiało mnie, do jakich rozmiarów można rozbujać kaczkę dziennikarską. To dosyć marne stylistycznie zdanie ma w sobie pewien aspekt poznawczy – przypomnijmy legendę o koniu w Warszawskim metrze. Nie była ona niczym więcej, niż absurdalnym dowcipem prasowym, który utrwalił się w świadomości warszawiaków jako legenda miejska, ze wszystkimi jej cechami, więc wiarą w jej prawdziwość włącznie.

Reklama

Prawda, czy fikcja?

okulary 3dPrzecież biorąc na chybił trafił niezwiązane ze sobą fakty, można dowolnie manipulować odbiorcą. Zacznijmy więc: czynność i miejsce: Taniec na rurce. Dodajmy do tego operatora, jak najdalszego, w tym wypadku: importer zabawek. Teraz zarys fabularny: importer zabawek odpowiedzialny za handel ludźmi.

Udając wszechstronnego biznesmena zatrudniał przy segregowaniu pluszaków młode Ukrainki, po to, by je wywozić za granicę. Tam czekał je taniec na rurce. Rząd jednak zareagował, rozbił jego siatkę. Problem polega na tym, że przedsiębiorstwo przeszło w ręce samych Ukraińców, którzy nie mając z niego dochodu, postanowili powtórzyć wyczyn, mszcząc się na Polakach. Proponując młodym studentkom pracę, wysyłają je za granicę, handlując żywym towarem.

I proszę: mamy nieprawdopodobną historię, która bazuje na znanych elementach, okraszona jest też lękiem o własne bezpieczeństwo i oczywistymi potrzebami (pracy, nie tańca na rurce). Choć prawdopodobieństwo jest równe historii z „klubowym nekrofilem”, odpowiednio puszczona plotka zebrałaby odpowiednie żniwo. Czy jednak kreacja informacji, choćby dla eksperymentu socjologicznego jest dopuszczalna? Podobne próby, kilkukrotnie  przeprowadzone w latach osiemdziesiątych w Wielkiej Brytanii wykazały, że można tak wzbudzić potężnych rozmiarów panikę.

Ludzie są z natury wygodni i łatwowierni, kiedy się przyzwyczają do jakiegoś źródła informacji, zaczynają z góry zakładać, że jest ono zawsze rzetelne. Dlatego instytucje posiadające możliwość kształtowania masowej świadomości powinny być pod szczególnym nadzorem. Największe niebezpieczeństwo masowej manipulacji jest w mediach telewizyjnych, które doskonale wiedzą jak wykorzystać przekaz do konkretnych celów. Wystarczy spojżeć na dziecko oglądające telewizję i krzyczące po chwili: Mamo ja chcę…

Stopka autorska: taniec na rurce – http://www.poledanceschool.eu/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz