Kino domowe zagrożeniem dla prawdziwych kin?

Kiedyś chcąc obejrzeć film na dużym ekranie, w dobrej jakości i z dobrym dźwiękiem trzeba było pójść do kina. Dziś to wszystko można mieć w swoim domu. Czyżby najnowszej generacji sprzęt audio-wideo doprowadził wkrótce do upadku prawdziwych kin?

Reklama

Niestety najgorsze przewidywania stają się rzeczywistością. W wielu miastach, szczególnie tych mniejszych kina po prostu plajtują, ponieważ wyświetlanie filmów raz czy dwa razy w tygodniu dla garstki ludzi jest po prostu nieopłacalne. Czyżby ludzie rzeczywiście przestali chodzić do kin?

Nie do końca jest to prawdą. Małe kina wypierane są po prostu przez wielkie molochy należące do znanych sieci kinowych. Doskonała reklama, najlepszy sprzęt… – jak mają z nimi konkurować małe anonimowe kina nie należące do żadnej ze znanych sieci kompleksów kinowych? Ludzie chodzą do kin, ale nie do tych tradycyjnych. Podczas gdy w małym kinie jedynie w weekendy można liczyć na komplet, tak w sieciówkach każda z 10 sal potrafi niemal codziennie być wypełniona po brzegi. Jaki los czeka małe kina? Sale kinowe i całe budynki, w których niegdyś mieściło się kino albo przekształcane są na inną działalność, albo są po prostu równane z ziemią. Ta praktyka jest już coraz bardziej powszechna.

Okazuje się, że nie tylko markowe kompleksy kinowe stają na drodze popularności małych kin. Za zmniejszenie zainteresowania kinem można obwiniać np. internet. Tak samo jak streaming na żywo różnorodnych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i kulturalnych wypiera tradycyjną telewizję, tak możliwość zobaczenia za pośrednictwem internetu niemal wszystkich kinowych nowości sprawia, że do kina po prostu nie opłaca się chodzić. Przecież aż roi się od portali, które oferują możliwość obejrzenia filmów on-line zupełnie za darmo, albo za niewielką opłatą. Jeśli do tego dysponuje się odpowiednim sprzętem, dzięki któremu można obejrzeć oferowane tam filmy w dobrej jakości to po co chodzić do kina?

Obraz, jaki oferują najnowszej generacji telewizory oraz dźwięk, jaki można uzyskać mając kino domowe (które nie od parady nosi taką właśnie nazwę) z pewnością wielu osobom wystarcza. Wyjście do kina to jednak nie tylko możliwość obejrzenia filmu w doskonałej jakości obrazu i dźwięku. Kino to także niepowtarzalna atmosfera, której w żaden sposób nie uzyska się siedząc na swojej kanapie. Dobrze więc nawet mając kino domowe oraz VOD od czasu do czasu wstać z kanapy i wyjść do kina, chociażby właśnie dla owej specyficznej kinowej atmosfery.

Można być pewnym, że ani wysoka jakość dźwięku i obrazu, jaką można uzyskać w swoim własnym domu, ani VOD, ani internet nigdy nie doprowadzą do ostatecznego upadku kin. Niestety wygląda na to, że utrzymają się tylko duże kina najnowszej generacji. Te małe bowiem jedno po drugim upadają. Jeżeli zaś chodzi o te duże, ciągle jest na nie ogromne zapotrzebowanie.

Stopka autorska: streaming na żywo – http://tele4u.pl/artykul_teleweb_182_115.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz