Kioski handlowe znikające z naszych ulic

Czytelnictwo prasy w wydaniu papierowym z roku na rok spada, wydawcy coraz chętniej przenoszą swoje zasoby do internetu, równocześnie proponując elektroniczne wydania gazet na nowoczesne urządzenia elektroniczne. Taka sytuacja powoduje iż znikają kioski, a ich miejsca pozostają puste, bądź rosną jak grzyby po deszczu saloniki prasowe wielkich firm.

Reklama

kioskKioski od dawien dawna wtapiały się w pejzaż naszych miast. Praktycznie od początku, kiedy zaczęto wydawać prasę, pojawiały się miejsca gdzie mogliśmy nabyć ulubiony tytuł. Dodatkowo w ciężkich czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kioski miały w ofercie wiele interesujących przedmiotów, a jak doskonale wiadomo, w tamtym ponurym okresie naszej rzeczywistości, wszystko było na wagę złota. Niestety od kilku lat, w wyniku niezwykle szybkiej dynamiki rozwoju internetu, nakłady polskiej prasy spadają. Największe dzienniki notują gigantyczne obniżenia sprzedaży swoich tytułów. Coraz chętniej wszelkie informacje możemy znaleźć w internecie, nie musimy ubierać się i iść po ulubiony tytuł do kiosku. Postępu nie da się zatrzymać, aczkolwiek szkoda że coraz bardziej zanika poranny rytuał, kiedy to mogliśmy sobie usiąść nad kawą, bułeczką, równocześnie czytając gazetę.

W wyniku spadku nakładów tytułów prasowych, osoby prowadzące kioski handlowe, sprzedające nam codzienną prasę, są zmuszone do zaprzestania swojej działalności. Niestety koszty pracy są niezmiernie wysokie w naszym kraju, a prowadząc kiosk z prasą nie ma raczej szansy na milionowe zyski. Dochodzi do sytuacji iż miejsce kiosków, zajmują znane kioski handlowe, gdzie prowadzi się sprzedaż nie tylko samej prasy, ale również wielu pobocznych artykułów. Dodatkowo możemy w takim miejscu zlecić wiele drobnych usług. Ktoś kto mieszka w trójmieście i codziennie podróżuje Szybką Koleją Miejską doskonale widzi owe przemiany. Prawie na każdym peronie znajduje się kiosk pewnej znanej sieci.

Innym aspektem, powodującym znikanie z naszego krajobrazu kiosków, jest działalność giganta handlowego, jakim jest znana sieć sprzedaży Empik. W salonach tegoż giganta możemy sobie poczytać prasę, bez żadnych problemów, nie musimy obawiać się iż ktokolwiek nas wygoni.
Proces zmniejszania się liczby kiosków będzie zapewne postępował w jeszcze szybszym tempie. Praktycznie pozostaną pojedyncze kioski handlowe, w miejscach strategicznych. W miejscach gdzie jest spory pieszy ruch, gdzie znajdują się ważne węzły komunikacyjne.

Stopka autorska: kioski handlowe – http://www.pawilonyhandlowe.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz