Komputer dla seniorów

Przyjmując bardzo na wyrost, wszyscy urodzeni przed 1960 rokiem mają spore zaległości jeżeli chodzi o umiejętność podstawowej obsługi komputera. Nic dziwnego. Era komputerów osobistych przypadła na początki lat 90-tych. W domach zaczęły pojawiać się trudno dostępne oraz bardzo drogie komputery ZX Spectrum, Commodore 64 oraz Atari. Rodzice kupowali je swoim pociechom w wieku od kilku do kilkunastu lat, czyli osobom które dziś mają około trzydziestki może czterdziestki. Pokolenie ery Atari i Commodore płynnie i bez przeszkód rozwinęło swoje umiejętności i dziś bez problemu posługuje się komputerem. Natomiast rodzice tego pokolenia w większości zostali z tyłu. Dlaczego?

Reklama

Głównym powodem „analfabetyzmu cyfrowego” w grupie wiekowej 50+, jest brak zainteresowania komputerami w latach kiedy były one nowinką. Wtedy wydawać się mogło, że komputer oprócz kolorowych gier, kilku pokazówek oraz ewentualnych profesjonalnych zastosowań był kompletnie nie przydatny. Zapracowani wówczas rodzice, nie dzielili zainteresowań swoich pociech tracąc możliwość postawienia pierwszych kroków odnośnie obsługi komputera. Kiedy pojawiły się pierwsze komputery klasy PC, sprawiały już wrażenie na tyle skomplikowanych w obsłudze, że grupa ta omijała je coraz szerszym łukiem. Później natomiast miała miejsce rewolucja. Internet, oprogramowanie, powszechne zastosowanie komputerów w biurach (połączonych w sieci produkcyjne) itp. Nagle okazało się, że w wieku 50 lat, w obliczu obecnej cyfryzacji życia, nie możliwością będzie zbagatelizowanie obsługi komputera i trzeba będzie nadrobić stracone 20 lat. O pokoleniu urodzonym przed rokiem 1950 można już mówić „seniorzy”. Zatem seniorzy zmuszeni są teraz do nauki podstaw obsługi komputera.

Jakie istotne zaległości, jeżeli chodzi o podstawy komputera, dotyczą wspomnianej wyżej grupy. Bez przeszkód można powiedzieć – każde. Począwszy od najbardziej podstawowej obsługi komputera jaką jest umiejętność posługiwania się myszką i klawiaturą. Bardzo ważnym elementem jest też wiedza na temat podstawowych czynności wykonywanych w systemie operacyjnym. Uruchamianie komputera, programów, podstawy obsługi edytorów tekstu. Przeciętnemu użytkownikowi komputera stosowana przynajmniej kilka razy dziennie operacja typu kopiuj/wklej wydaje się być zupełnie naturalna. Dla osoby, która w życiu nie trzymała w ręku myszki jest to tak oczywiste jak dla ucznia podstawówki meandry fizyki kwantowej. Kolejna szalenie istotną umiejętnością jest obsługa internetu w stopniu umożliwiającym bezpieczne przeglądanie stron Internetowych, wysyłanie poczty elektronicznej, obsługa konta bankowego czy korzystanie z serwisów społecznościowych.

Jak pomóc seniorom nadrobić stracone lata? Na pewno nie próbując uczyć ich na własną rękę. Brak koncepcji oraz brak cierpliwości i nieregularności nauki skutecznie zniechęci rodziców by zbliżyć się do „machiny piekielnej”. Najlepszym rozwiązaniem jest kurs komputerowy dla seniorów. Nauka podstaw obsługi komputera dla seniorów musi rozpocząć się od oswojenia się z tą myślą. Dopiero po akceptacji połączonej z pozytywnym nastawieniem można rozpocząć skuteczne nauczanie. Przemyślany program, kameralne, rówieśnicze grupy znacznie ułatwiają i dopingują w nauce.  Rodzice kupowali dzieciom komputery teraz po latach, dzieci mają okazję się im odwdzięczyć przekazując zdobytą dzięki temu wiedzę.

Stopka autorska: kurs komputerowy dla seniorów – http://komputerodpodstaw.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz