Komputer stacjonarny czy laptop?

Komputery stacjonarne zostały skazane na wymarcie… czy słusznie? Jeśli zastanawiasz się co kupić – laptopa czy komputer stacjonarny, być może ten artykuł pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Reklama

Za zakupem laptopa przemawia jego wielkość i mobilność. Jeśli nie masz miejsca w domu, jeśli zamierzasz go przenosić, jeśli będziesz chciał użytkować komputer w dowolnym miejscu, to jest to właściwy wybór… i na tym się kończą plusy tego sprzętu.

Komputer stacjonarny – na ten sprzęt musisz wygospodarować stałe miejsce w swoim domu. I to w zasadzie jedyny minus tego sprzętu. Jego plusy to dużo niższa cena w stosunku do mobilnego odpowiednika, oraz wygoda i komfort pracy. W notebookach mamy do dyspozycji ekran 15,6 cala, sporadycznie 17 cali. Komputer stacjonarny to na dzień dzisiejszy to ekran co najmniej 22 cale. Kto pracował na jednym i na drugim wie co to oznacza… Druga ważna kwestia to możliwości rozbudowy.

Laptop to w zasadzie system zamknięty. W komputerze stacjonarnym możemy rozbudować bezproblemowo każdy jego element. Dołożenie pamięci, wymiana procesora czy też karty graficznej, są to rzeczy, które można dokonać w domowych warunkach. Trzeba w tym miejscu także dodać, że procesor w pececie i w laptopie, mimo podobnego nazewnictwa to sprzęt o zupełnie innej wydajności. Na korzyść peceta oczywiście.

Kolejna ważna rzecz to serwisowanie sprzętu. W przypadku tradycyjnego peceta – jeśli jakaś część ulegnie uszkodzeniu serwis wymienia ją na identyczną lub lepszą. Jeśli kupiłeś swój sprzęt w dobrej firmie zrobią Ci to z dnia na dzień. W przypadku laptopa pozbywasz się sprzętu co najmniej na tydzień (nierzadko roboczy…). Hipotetyczna sytuacja – rozlewasz wino na klawiaturę – zły przykład..?, Twój syn rozlewa herbatkę… W przypadku komputera stacjonarnego koszt wymiany klawiatury to 20 PLN, w przypadku laptopa – tragedia. Co prawda dobry serwis komputerów usunie i taką usterkę, jednak koszty będą znaczne.

Werdykt

Komputer stacjonarny to rozwiązanie w dalszym ciągu najlepsze, niższa cena, wyższa wydajność i komfort pracy, duże możliwości rozbudowy przemawiają za nim bezspornie. Jeśli jednak nie masz miejsca w domu lub zamierzasz przenosić komputer to wybór musi paść na laptopa.

Idealne rozwiązanie to posiadanie peceta i laptopa. Do oglądania filmów, zdjęć, codziennej pracy używasz peceta. Jeśli wyjeżdżasz lub lubisz pracować wieczorem w łóżku, wówczas zabierasz laptopa.

Stopka autorska: serwis komputerów – http://www.serwiskomputerow.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz