Koniec ciąży – z czym musisz się liczyć?

Trudno jednoznacznie zweryfikować, który okres ciąży jest szczególnie trudny: początek ciąży, czy też jej koniec. Każdy bowiem jest na swój sposób kłopotliwy w przetrwaniu. Co najbardziej przeszkadza w ostatnich tygodniach ciąży?

Reklama

Duży brzuch

W ostatnich tygodniach ciąży problemem robi się duży brzuch, który ogranicza możliwość sprawnego i swobodnego poruszania się. Kłopot może stanowić taka czynność, jak wiązanie butów, zakładanie skarpetek, przewracanie się z boku na bok, wstawanie po położeniu się. Często dyskomfort pojawia się również w trakcie chodzenia, kiedy brzuch staje się twardy, ciągnie na dół oraz każe przystanąć na chwilę. Wiele kobiet musi zrezygnować nie tylko ze sportu, ale również z codziennej aktywności, w tym chodzenia do pracy.

Bezsenność

Po koniec ciąży, kiedy teoretycznie kobieta powinna zbierać siły do porodu, a jednocześnie magazynować energię potrzebną w opiece nad noworodkiem i małym niemowlakiem, pojawiają się problemy ze snem. Przyszłej mamie trudno znaleźć wygodną pozycję do spania. Dodatkowo pojawiają się często koszmary senne, skutek jest taki, że noce mijają bezsennie, a dni są szczególnie długie i męczące.

Wahania nastroju

Pod koniec ciąży problemem mogą być również wahania nastrojów. Często kobieta jest zmęczona samą ciążą, która trwa wystarczająco długo, ma mało energii, w jednej chwili przechodzi z euforii do całkowitego przybicia. Trudno jej się skoncentrować nad codziennymi obowiązkami. Ma wrażenie, że czas przecieka jej między palcami, a jednocześnie nie może znaleźć w sobie motywacji do tego, by działać i realizować swoje plany.

Blisko toalety

Pod koniec ciąży kobieta potrzebuje mieć w zasięgu wzroku toaletę. To dlatego, że uciskający na pęcherz brzuch sprawia, że dużo częściej ma ona potrzebę oddawania moczu. Wizyty w toalecie nie kończą się w trakcie dnia, potrzeba towarzyszy również nocą, jednocześnie wymuszając pobudki. Jest coś jeszcze. Pod koniec ciąży istnieje większe ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego:pieczenia, swędzenia i tym samym odpowiedniego leczenia.

Częste wizyty u lekarza

Pod koniec ciąży, gdy zaczyna się 33 tydzień ciąży, wielu specjalistów zaleca wizyty co dwa tygodnie, a nie jak dotychczas co miesiąc. Wiąże się to z dynamicznymi zmianami, jakie następują na tym etapie w rozwoju płodu oraz możliwościami pojawienia się komplikacji. Może to powodować znużenie koniecznością tak częstego powtarzania badań: nie tylko na fotelu ginekologa, ale również badania krwi czy moczu. Częste wizyty w gabinecie, nawet u dobrego, lubianego specjalisty, rzadko należą do przyjemności.

Stopka autorska: 33 tydzień ciąży – http://www.sosrodzice.pl/33-tydzien-ciazy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz